Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tetiği çekip halk otobüsüne bindi

Giriş Tarihi: 21.2.2014

Üç yıl önce üç Çeçen komutanı vuran iki Rus ajanın, olayda kullandıkları aracı bırakıp halk otobüsüne binerek izlerini kaybettirdikleri ortaya çıktı

İstanbul'da gerçekleştirilen üç Çeçen komutana ilişkin suikastın sır perdesi aralandı... İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği olayda tetiği Rus ajanların çektiği gerçeği savcılık tarafından yapılan soruşturma sonucunda da teyit edildi. 16 Eylül 2011 günü Zeytinburnu Mevlanakapı Mahallesi'nde gerçekleşen suikast, Çeçen komutanlar Zaurbek Amirev, Rüstem Altemirov ve Berg-Khazh Musaev'in evlerinden çıkıp hemen caddenin karşısındaki araçlarına yöneldikleri sırada yaşandı. Görgü tanıkları, olay yerine sadece 10 metre mesafede park halinde duran Mondeo marka araçta iki kişinin beklemesinden şüphelendiklerini, üç Çeçen komutanın karşıdan karşıya geçtikleri anda aracın aniden hareket ettiği, yol ortasında durduğu ve yolcu koltuğundan inen peruklu bir şahsın ucunda susturucu takılı siyah tabancasını çıkararak Çeçen komutanları vurduğunu anlattı.

KİRALIK ARAÇ ELE VERDİ

Soruşturmada suikastçılara ulaşılmasında en önemli delil, kullandıkları araç oldu. Aracın 4 Eylül günü Aksaray'daki bir araba kiralama firmasından 1957 Rusya Poccn doğumlu Alexander Zhahkov'un pasaport ve ehliyeti ile kiralandığı tespit edildi. Camlarına film çektirilen bu aracın yanı sıra diğer suikastçı 1967 Poccn doğumlu Nadım Ayupov adına 4 ayrı araç daha kiralandı. Suikastta kullanılan toplam araç sayısı beşti. Bu araçlar keşif sırasında dikkat çekmemek üzere değiştirilerek kullanıldı.

TERCÜMANI KULLANDILAR

Alexander Zhahkov ve Nadım Ayupov, Sultanahmet ve Cankurtaran çevresindeki otellerde konakladı. Suikastçılar kaldıkları otelin kendilerine tahsis ettiği tercümanı da kirli emellerine alet etti. Gerek araç kiralama gerekse de telefon temin etme konusunda tercüman Devlet S.'den faydalandılar. Özellikle Nadim Ayupov ile ikamet ettiği otelde tercüman olması sebebiyle samimi ilişki kuran Devlet S., suikastçılara bilmeden İstanbul'da rehberlik yaptı. Ayupov ile Sabiha Gökçen'e gidip araba kiralayan, kendi telefon hattını veren Devlet S. emniyetteki ifadesinde suikasttan şüphelenmediğini fakat birkaç kez ikamet ettiği otel ve kimliği ile ilgili açık yalanına şahit olduğunu belirtti.

SALDIRI, PROFESYONEL USULLERLE GERÇEKLEŞTİ
Savcılık soruşturma sonucunda, Alexander Zhahkov ve Nadım Ayupov'un olayın failleri olduklarını bunun kesin delillerle sabit olduğunu, tetikçilerin profesyonel usullerle çalıştıklarını kaydetti. Rus uyruklu olan iki şahsın olaydan hemen sonra ortadan kayboldukları, tetiği çektikten sonra halk otobüsüne binerek insanların arasına karışmak suretiyle izlerini kaybettirdiklerini belirten savcılık, MİT ve Emniyet birimlerinin tüm çabalarına rağmen bu iki şahsın izine bugüne dek rastlanamadığını ifade etti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Tetiği çekip halk otobüsüne bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz