X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yayaya hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yayaya hapis cezası

  • Giriş Tarihi: 21.2.2014

Türkiye'de ilk... Ordu'da ölümlü kazaya neden olan yayaya 2 yıl 6 ay hapis verildi. Cezası 18 bin 200 lira para cezasına çevrilen yayanın ehliyetine de el konuldu

"Trafik kurallarına uymayarak kazaya sebep olan yayaya hapis cezası verilebilir mi?" Yargı işte bu sorunun cevabını 6 yıl tartıştıktan sonra, "Evet, yaya da kusuru nedeniyle ölüme sebebiyet verebilir, bu nedenle hapisle cezalandırılmalıdır" kararı verdi. Olay, 2006'da Ordu Fatsa'da yaşandı. Anayolun karşısına geçmek isteyen Memiş A. refüjden asfalt üzerine indiği sırada tereddütte kalıp duraksadı. Memiş A., 1 metre kadar yol içine girip, iki otomobilin geçmesini beklediği sırada hızla gelen motosiklet kendisine çarptı. Olayda Memiş A. hafif yaralanırken motosiklet sürücüsü Aytaç Ö. öldü.

EHLİYETİNE DE EL KONULDU

Olaydan sonra yaya Memiş A. hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek"ten dava açıldı. Fatsa 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sırasında bilirkişi ve Adli Tıp raporlarında Memiş A.'nın asli kusurlu, sürücü Aytaç Ö.'nün ise tali kusurlu olduğu vurgulandı. Mahkeme Memiş A.'yı önce 3 yıl hapis cezasına mahkûm etti. Daha sonra ceza, 'iyi hal'den 2 yıl 6 ay hapse indirildi. Mahkeme yayanın pişmanlığını da dikkate alarak hapis cezasını 18 bin 200 lira para cezasına çevirdi ve 24 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. Ayrıca kaza sırasında araç kullanmamasına rağmen konu trafik kurallarına uyup uymamakla ilgili olduğu için yayanın ehliyetine 4 ay süreyle el konuldu.

YARGITAY ÖNCE KARARI BOZDU

Memiş A. kararı temyize götürdü. Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi, Karayolları Trafik Kanunu'nda yayalara trafik kurallarına uymamaları halinde sadece idari para cezası (trafik cezası) verilebileceğine ilişkin hükümler olduğunu, yayalara hapis cezası verilemeyeceğini belirtti. Daire, yerel mahkemenin kararını oy çokluğuyla bozdu. Ancak Yargıtay Başsavcılığı, 12'nci Ceza Dairesi'nin bozma kararının yanlış olduğunu savundu. Başsavcılık itirazında, "Sanık yaya, asli kusurla trafik düzenine aykırı davranmış olup, eylemde 'işi gereği gibi yapmama, eksik ve kusurlu davranma' haliyle taksirin unsuru gerçekleşmiştir. Yayanın doğabilecek neticeyi öngörmesi gerekir" denildi. Bunun üzerine Yargıtay Ceza Genel Kurulu, "Yaya kurallara uymayarak ölüme sebebiyet vermiştir" dedi ve mahkemenin kararının yerinde olduğunu belirtti.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

yaya yola indiğinde geçiş üstünlüğü kimdedir?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.02.2014 09:21
ayça ayça

saçma o anayolun yakınında üst geçit alt geçit veya trafik ışığı varmıydı.varsa çıkıp inmek üst geçit ve alt geçit için kolaymı bunlara bakıpmı karar verildi.yola çıkması e adam hastane ana yolun karşısında ise 5 dakka yürümek yerine taksiyemi binsin asgari ücretli ve emeklinin çok parası varya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.02.2014 09:00
metehan metehan

6 yıl düşünmüşler.. AYIP be yahu! Adam resmen ölüme neden oluyor.. ve 6 yıldan sonra 3 yıl oda bazı nedenlerle ...indiriliyor. Kurala uymayan büyük ceza almalı! Bu avrupa hukukundan gelme, ufak bir hırsızlık yapsa, daha fazla ceza allırdı!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.02.2014 02:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.