X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Müfettiş gelmeden haberimiz olurdu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Müfettiş gelmeden haberimiz olurdu'

  • Giriş Tarihi: 3.6.2014

Maden faciasından sağ kurtulan işçiler ifade verdi: "Müfettişler gelmeden 15-20 gün önce haberimiz olurdu. Gerekli tedbirler alınırdı."

Soma'daki maden ocağı faciasıyla ilgili adli soruşturmada, kazadan sağ olarak kurtulan 486 işçinin ifadeleri alınmaya devam ediliyor. Madende elektrik ustası olarak çalışan A.B., savcılığın yönelttiği sorular doğrultusunda madende kazalara yol açabilecek nedenleri anlattı.

ÖLDÜRÜCÜ 'S' PANOSU
Madende "S" panosu olarak adlandırılan üretim bölgesinin aynı zamanda çok kirli havaya sahip olduğunu ifade eden A.B., şunları kaydetti: "S panosu hava çıkışı üzerinde yer aldığı için Doğu 7 panosu, H panosu, 140 panosu ve A panosundan çıkan pis hava direkt S panosu üzerinden hava çıkışına gider. Bunun S panosundaki hava çok pistir, oksijen değeri düşüktür. Bu şekilde bir havalandırma sistemi yeterli olmadığı gibi özellikle S panosunda çalışanlar için uzun vadede öldürücü nitelikte sonuçlar doğurabilir."

'DAHA ÇOK KÖMÜR'
A.B., "Müfettişler gelmeden 15-20 gün önce haberimiz olurdu. Ayrıca, madende uğrayacağı ve gideceği güzergâh da belli olurdu. Bu güzergâhta gerekli tedbirler alınır, ev tipi telefonlar kaldırılır, anti grizu telefonlar konulurdu" dedi. Hava ustası İ.D. de "Amirlerimiz devamlı, 'çalışın, çok kömür çıkarın' deyip baskı yapardı" beyanında bulundu.