X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER O bir dahi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

O bir dahi

  • Giriş Tarihi: 9.6.2014 13:52 Güncelleme Tarihi: 9.6.2014 13:58

9 yaşındaki Melike, derslerinde başarısız oldu. Pideci baba, kızının durumunu Üstün Zekalılar Derneği Başkanı'na anlattı. Verdiği cevaplarla üstün zekalıları sollayan küçük kız ise bir dahi çıktı...

İstanbul'da okulda başarısız olan Melike Erbaş(9) zeka seviyesiyle şaşırttı. Erbaş çiftinin tek çocuğu olan Melike'nin okul hayatı sancılı geçti. Okuma-yazma konusunda yaşıtlarının gerisinde kaldı. Hem derslerinde hem de sınıf ortamında kendisinden istenen başarı ve uyumu yakalayamadı. Küçük kız, okula gitmek istemeyince aile zor durumda kaldı. Sancılı süreç, yıllardır pidecilik yaparak geçimini sağlayan baba Fevzi Erbaş'ın durumu, daimi müşterisi Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun'a anlatmasıyla son buldu. Bu aşamadan sora Melike'nin zekasının aslında bir hazine olduğu tespit edildi. Coşkun, "tembel" denilen Melike'ye bazı sorular yöneltti. Çocuğun verdiği cevaplar ise üstün zekalı ve dahi çocukların seviyesindeydi. Küçük kızdaki ışığı gören Coşkun, Melike'nin zeka testine tabi tutulmasını istedi. Küçük kız, uzman psikologlar tarafından yapılan zeka testleri sonucunda üstün zekalıları solladı. Çocuğun binde 1 oranında görülen "dahi" düzeyinde olduğu belirlendi. Baba Erbaş ise gerçeği öğrenince sevinçten havalara uçtu. Özel eğitim bünyesine alınan Melike'ye geleceğin bilim insanı gözüyle bakılıyor.

KEŞFE GÖTÜREN DİYALOG

Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun'un, Melike'yi keşfetmesine neden olan diyalog şöyle:

*Kaç yaşındasın?
Melike: Neden merak ettiğini merak ettim.

*Sence, 'kalem-çilek elma ve muz' sıralamasında hangisi farklıdır?
Melike: Tabii çilek.

*Neden?
Melike: Çünkü elma ve muz ağaçta olur. Kalem de ağaçtan yapılır. Çilek, ağaçta değil yerde yetişir.

'SÜREKLİ SORGULARLAR'

Melike'yi keşfeden Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun, üstün zekalı ya da dahi olarak adlandırılan çocukların özelliklerine ilişkin konuştu: "Dahi çocuklar, yüksek özgüvene sahiptir. Merak duydukları şeyleri öğrenmeden rahat edemezler, sürekli sorgularlar.

MİMAR OLMAK İSTİYOR

Dahi çocuk Melike Erbaş, okulun kendisi için sıkıcı geldiğini söyledi. Çok soru sorduğunu ve her şeyi merak ettiğini belirten Melike, "Büyüyünce mimar olmak istiyorum. İlk olarak bir ev çizeceğim ve o evde ailemle yaşayacağım" dedi.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

isimsiz isimsiz

kalem uzundur
muz uzundur
elmada uzun sap vardır
ama cilekte sap yoktur

mantıksa cewap çilektir

AFFERİM KIZIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2015 04:58
ahmet arslan ahmet arslan

çileğin yerde yetiştiğini görmese ne olacaktı
Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 16.06.2014 04:58
ahmet arslan ahmet arslan

peki o kız çileğin yerde yetiştiğini görmeseydi ne olacaktı.yerde yetişiyor ded
iğine göre görmüşolmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 16.06.2014 04:57
einstein einstein

Acayip saçma sorular,her kalem ağaçtan yapılmaz..Ayrıyetten neye göre farklı, kalem cevabı da dogru cevap olabilir muz cevabı da..9 yaşındayım ben,şimdi bendemi dahi oldum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 10.06.2014 20:58
emine emine

bence soruya farklı acıdan bakmıs:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 10.06.2014 18:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.