X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Nüfusunda İslam yazıyor cenazesi kiliseden kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Nüfusunda İslam yazıyor cenazesi kiliseden kalktı

  • Giriş Tarihi: 17.12.2014
Nüfusunda İslam yazıyor cenazesi kiliseden kalktı
Nüfusunda İslam yazıyor cenazesi kiliseden kalktı

4'ü Hıristiyan 7'si Müslüman çocukları olan Ferman Gez'in ölümü, aileyi ikiye böldü. 60 yıl önce Müslüman olan Gez'in cenazesi 'kiliseden mi camiden mi kaldırılsın" tartışması çıktı. Gez, sonradan Hıristiyan olan eşinin onayıyla kilise töreni sonrası Ermeni mezarlığına gömüldü

Ermeni asıllı Ferman Gez (84) 60 yıl önce Müslüman oldu. Evlendiklerinde eşi Ferziye Gez Müslüman'dı, ilerleyen dönemde Hıristiyanlık'a döndü. Çiftin 11 çocuğu oldu: 7'si Müslüman kaldı. 4'ü Hıristiyanlığı seçti. Çift, çocuklarının bir kısmını akrabalarının üzerine kaydettirdi. Ferman Gez, geçen gün İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde göz ameliyatı geçirdikten sonra öldü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

POLİS GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

Hıristiyan olan çocukları, cenazesini Meryemana Kilisesi'ndeki morga götürdü. Cenaze töreni için de işlemleri başlattı. Ancak Müslüman olan çocuklar, buna karşı çıktı. Hıristiyan çocuklar, cenazeyi kiliseden, Müslüman çocuklar ise camiden kaldırmak isteyince aile birbirine düştü. Müslüman çocuklara göre; Batman Sason'a bağlı Örengil köyünde yaşayan Gez, ölene kadar tam bir Müslüman gibi yaşadı. Oruç tutar, namaz kılardı. Hatta hacca gitmek için Diyanet'e müracaat etmişti. Bu nedenle onun camiden uğurlanması ve Müslüman mezarlığına gömülmesi gerekiyordu. Gez'in Müslüman olduğunu belirten çocukları, kiliseden cenazeyi istedi. "Cenazenin kiliseden kaldırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Cenazeyi gerekirse zorla çıkaracağız" diyerek duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine devreye Meryemana Kilisesi Başpiskoposu, Türkiye Ermeniliği Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan girdi. Konu Diyanet'e soruldu. Diyanet "Eşinin rızasına göre hareket edin" deyince; Gez, Meryemana Kilisesi'nde dün düzenlenen törenin ardından Ermeni mezarlığında toprağa verildi. Polis, tören sırasında bir olay çıkmaması için güvenlik önlemi aldı.Müslüman olan çocuklar ise cenaze törenini üzüntüyle izledi.

'DİYANET EŞ RIZASINA ONAY VERDİ'
Meryemana Kilisesi Başpiskoposu Aram Ateşyan: Bu durumla ilk kez karşılaştık. Ferman Gez, Hıristiyan'ken 60 yıl önce çevrenin baskısı yüzünden Müslümanlığı seçmiş. Yıllar sonra çocuklarından bir kısmı ve eşi Hıristiyanlığa dönerek kilisemizde ve Ermeni okullarında çalışmaya başladı. Kimliğinde İslam yazsa da kökü Ermeni olduğu için çocukların ve eşinin şahitliğini kabul ederiz. Diyanet'e sorduk. Eşinin rızasına göre hareket etmemiz gerektiği söylendi. Biz de bu onay ile hareket ettik.

'O BİR MÜSLÜMAN GİBİ YAŞADI'
Nuri Gez: Annem ve 4 kardeşim Hıristiyan oldu. 20 yıldır babamızı arayıp sormadılar. Babam ise Batman'da Müslüman gibi yaşadı. Namazını kılar, orucunu tutardı. İki yıl önce hacca gitmek için müracaatta bulunmuştu. Babamızın cenazesini rızamız olmadan alıp kiliseye getirmişler. Biz, cenaze 'Camiden kalksın' diye müracaat ettik. Ancak herkes bize çocuklar arasında uzlaşma sağlanması gerektiğini söyledi. Karar veremediler.

kalan karakter 1000

cengizhan ışılay cengizhan ışılay

zannımca diyanet orta yol bulmak istemiş...ancak isabetsiz bir yorumda bulunmuş.önemli olan kişinin son olarak hangi dine göre son nefesini verdiğidir.eğer son nefesini islam dini üzre verdiyse buna göre muamele yapmak icap ederdi....neyse...müslüman çocukları gıyabi cenaze namazı kıldırarak bu sorunu çözebilirler.cenazenin hristiyan mezarlığına defnedilmesi cenazenin uhrevi hayatına bir halel getirmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.12.2014 10:18
Zehra Zehra

Yeryüzünde kişi nerede ne şekilde defnedilirse edilsin, toprağın altı önemli. Hakk ve kabir onu güzel karşılasın yeter.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.12.2014 10:06
nuri nuri

Paradigma esiri diyanet! Eşi öyle istedi diye müslümanı yakıp külünü göğe savurtacaklar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 17.12.2014 09:39
ASLI DEMİR ASLI DEMİR

Yani madem ailede böyle bir iki din var keşke ölmeden önce durumunu aile içinde netleştirseymiş. Allah bilir, değerlendirir nasıl olsa. Müslüman çocuklar için üzücü bir durum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 17.12.2014 09:37
gerçekçi gerçekçi

ya müslümanla evlenin yada evlenmeyin yazık o ölülere şimdi allah bilir ya hesapları ağır olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 17.12.2014 09:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.