X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aile diş hekimleri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aile diş hekimleri geliyor

  • Giriş Tarihi: 18.12.2014
Aile diş hekimleri geliyor
Aile diş hekimleri geliyor

Yeni yılda uygulamaya girecek projeye göre aile hekimliklerinde diş üniteleri kurulacak. Herkesin aile diş hekimi de olacak

Sağlık Bakanlığı, her yıl, 220 milyon muayenenin yapıldığı aile hekimliğinde yeni dönemi başlatıyor. Hastanelerde acil servislerin iş yükünü azaltmak, sisteme daha da nitelik kazandırmak isteyen bakanlık, aile hekimliklerini aktif hale getirecek. Yeni yılla birlikte uygulanmaya başlanacak projeye göre; aile hekimliklerinde diş üniteleri kurulacak ve herkesin aile diş hekimi de olacak. Aile diş hekimleri sayesinde, ağız ve diş sağlıkları periyodik olarak kontrol edilecek, çocukların diş bozuklukları önlenecek, yatalak hastalar evde diş tedavisi hizmeti alacak. Birçok yerde tek aile hekimi ve tek hemşirenin hizmet verdiği merkezler yerine 3-5 hekimli merkezler oluşturacak, başka tıbbi hizmetlerin verilmesi sağlanacak. Hızla artan obezitenin önlenmesi için aile hekimliklerinde diyetisyenler de görev yapacak. Sağlıklı kilo verme-alma gibi hizmetler sunacak olan diyetisyenler, kendilerine başvuranlara uygun diyetler hazırlayacak. Aile hekimi merkezlerinde psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı gibi personel de hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca röntgen gibi görüntüleme hizmetleri ve hızlı tahliller de yapılabilecek.

'HEKİMİNİZLE TANIŞTINIZ MI?'
Bakanlık aile hekimliği uygulamasına dair farkındalığı artırmak için "Aile hekiminizle tanıştınız mı?" afişleri hazırladı. Bakanlık, 150 bin afişin illerde kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, muhtarlıklarda, sağlık evlerinde ve okullarda görülebilecek şekilde asılmasını istedi.

kalan karakter 1000

mutsuz mutsuz

bence çok güzel bir uygulama, inşallah iyi sonuçlar verir. hem diş hekimleri hem de vatandaş için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 18.12.2014 10:09
aysegul aysegul

Inşallah olurlar iyi oluşur

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.12.2014 09:55
mehmet mehmet

bu uygulama iyi düşünülmüş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.12.2014 09:35
Hayda Hayda

Bence aile avukatlık sistemi de kurulmalı. Kişilerin bireysel olarak aralarında yaşadıkları sorunları aile avukatlarıyla halledebilmeleri sağlanmalı. Gereksiz yere küçük ve zaman alıcı davalarla Mahkeme Salonları dolmazsa daha önemli ve uzun sürebilecek davalar daha çabuk ve sağlıklı neticelendirilebilir. Aile Avukatlığı düşünülmeli bence. Ben bankacıyım bu arada avukat falan değilim bilgi olarak vereyim istedim. Saygılar,

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 18.12.2014 08:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.