X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Büyük zafer 100 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Büyük zafer 100 yaşında

  • Giriş Tarihi: 18.3.2015
Büyük zafer 100 yaşında
Büyük zafer 100 yaşında

Çanakkale şehitleri destanın 100'üncü yılında, sadece Çanakkale'de değil yurt genelinde anılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da mesajında "Şehitlerin emaneti olan bu vatana sahip çıkacağız" vurgusu yaptı

Tarihin en görkemli kahramanlık destanlarından 100. yıldönümünde yurt genelinde düzenlenecek törenlerle kutlanacak. İstiklal şehitleri ise dualarla ve çeşitli etkinliklerle anılacak. Törenlerin merkezi olacak Çanakkale Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde hazırlıklar tamamlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, yabancı heyetler ve vatandaşların katılımıyla saat 13.30'da gerçekleşecek resmi törenlere ev sahipliği yapacak olan Şehitler Abidesi'nde, geçen yıllardan farklı olarak ek bir oturma platformu daha kuruldu. Bu yıl abidedeki törenleri 2 bin 500 kişi takip edebilecek. Çanakkale Boğazı'nda ise savaş gemileri vatandaşları selamlayacak. Boğaz'a demirleyen 3 savaş gemisi, bugün ziyarete açılacak. Türk Yıldızları abide üzerinde gösteri sunacak.

ANZAKLAR ÇANAKKALE SAVAŞINI BÖYLE GÖRDÜ
YURTTA AYNI ANDA DUA

Abideden önce ise sabah 08.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda ve 09.30'da Çanakkale 18 Mart Stadı'nda çeşitli törenler düzenlenecek. Çanakkale şehrine verilen ve üzerinde 'Çanakkale geçilmez' yazan altın madalya 253 bin şehidi temsilen Türk bayrağına takılacak. Halk dansları gösterileri, mehter konseri ve resmi geçit yapılacak. Törenler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl bir ilke imza atacak. 81 il ve 957 ilçede sabah namazında aynı anda şehitlerin ruhu için eller duaya kalkacak. Her il ve ilçenin merkezi bir camisinde sabah namazında gerçekleşecek programda, Kuran'ı Kerim'den ayetlerin okunmasının ardından tekbirler, tehliller ve salatü selamlarla aziz şehitlerin ruhları şad edilecek. Devletin zirvesi de zaferin 100'üncü yılı için birer mesaj yayımladı. İşte o satırlar:

Şehit torunları buluştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Çanakkale geçilmez dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu aziz vatana, günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle sahip çıkılacağının da güvencesidir. Kadim medeniyetimizden ilham ve kuvvet alan bizler, milletçe hep birlikte, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne yükseltme gayreti içinde olmayı sürdüreceğiz."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel: "En fazla şehit verdiğimiz cephelerden biri olan Çanakkale muharebeleri ve sonunda elde edilen zafer, yüce milletimizin her ferdinin son derece dikkatle inceleyip ders çıkarması gereken ve yarınlarımıza ışık tutacak bir ruh anlayışını ve derinliğini sembolize etmektedir."

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk: "Millet olarak büyük bir özverinin sonucu kazanılan tarihi zaferimizin onurunu ve gururunu daima yaşayacak ve bizleri büyük bir millet yapan Çanakkale ruhuna her zaman sahip çıkacağız."

İŞTE RESMİ LOGO...
Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıldönümü anma törenleri kapsamında kullanılacak resmi logo da belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan logodaki 100 rakamındaki "0"lar Çanakkale Şehitler Abidesi'ni temsil ederken, "yıl" ve "yıldönümü" ifadeleri Türkçe ve İngilizce olarak alt alta yer aldı.

ÇANAKKALE ZAFERİ DÖNEMİN GAZETELERİNE BÖYLE YANSIMIŞTI - TIKLAYIN

kalan karakter 1000

M.E. M.E.

Hepinizden ALLAH Razı Olsun .

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 18.03.2015 11:20
İnşallah İnşallah

Şehitlerimize minnettarız,şehitlerimizin torunları olarak bizler de,yapanlardan Allah razı olsun bir çok şeyi yapıyoruz fakat yapacağımız çok daha fazla şeyler var.Görevimiz olarak hızlı bir çalışmayla uydular ve uydu fırlatma istasyonunu,yerde ve uzayda,yer -uzay taşımacılığı yapacak olan,uzay araçlarının istasyonlarını,uçak gemisini ve daha başka savunma ile ilgili her şeyin en iyisi ve en etkililerini yapalım.Bunların yakıtlarının rezervi en çok bizim ülkemizde var,İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 18.03.2015 11:15
Ayşe Ayşe

Bir tas şekersiz hoşaf, bir avuç buğday çorbası günlerce onu da bulamadıkları olmuş, su bulamamışlar çamurları yemişler...., ayaklarında çarıkları yokmuş dikenler taşlar ayaklarına batmış , uykusuz geceler , hastalık .., , sılada garip yaşlı anne ,eş çocuklar anlatılamayan nice zorluklar , yılmamışlar canla başla savaşmışlar,
Bizler acaba onların kıymetini yeterince biliyor muyuz ? minnet borcumuzu ödememiz mümkün değil ama çaba sarf ediyor muyuz ? onların hatıralarını yeterince yaşatabiliyor muyuz ? ....,,,,,, mekanları cennet olsun.... Rabbim,bizlere de onları hiç unutturmasın.. ..,Unutturmasın ki Ülkemiz böyle savaşları bir daha görmesin...,
amin...amin...,

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.03.2015 11:06
ARZU KIZILKAYA ARZU KIZILKAYA

OKUMUŞ EĞİTİMLİ ONBİNLERCE EVLADIMIZI ÇANAKKALEDE-SARIKAMIŞTA VATANIN HER TOPRAĞINDA KAYBETMİŞ OLMAK BİZİM İÇİN NE BÜYÜK YARA. KİMBİLİR ARANIZDAN NE ÇOK BİLİM ADAMI,YAZAR,TARİHÇİ,DOKTOR,ÖĞRETMEN ÇIKACAKTI. VATANIN HER KÖYÜNDE OKUMUŞ ÇOCUKLARINIZ TORUNLARINIZ ÖĞRENCİLERİNİZ OLACAKTI.BU ÜKE YOKLUĞUNUZU ÇOK HİSSTETİ.KAHRAMAN ÇOCUKLARIMIZ RUHUNUZ ŞÂD OLSUN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.03.2015 11:02
ZAFER KALAYCI ZAFER KALAYCI

1 karış vatan toprağı düşman eline geçmesin diye 7 düvele karşı savaşan, bu uğurda canını verip şehit olan kahraman ecdadıma ALLAH ' tan rahmet dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 18.03.2015 10:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.