X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 50 milyon dolar buhar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

50 milyon dolar buhar oldu

  • Giriş Tarihi: 5.8.2015
50 milyon dolar buhar oldu
50 milyon dolar buhar oldu

Eski Pendik İlçe Meclis Üyesi Tuncer Özyavuz'la birlikte 5 'linin, Boğaz'a nazır arsada yapılan imar değişikliğiyle ilgili açılan davayı 50 milyon dolar rüşvet karşılığı geri çektiği iddiası, partiyi karıştırdı

İstanbul Boğazı'na nazır bir arsayla ilgili geri çekilen dava, 'de bomba etkisi yarattı. İddialara göre; Ortaköy'de 2007'de işadamı İsmail Akyıldız'a ait 18 bin 135 metrekarelik arsada imar planı değişikliği yapıldı. İmar hakkı 0.15 emsalden 2.00 emsale çıkarıldı.

İZLEME KOMİSYONU'NDAYDILAR
Bu, rezidans, ticari alan ve konut yapılması planlanan arsa için yaklaşık 6 kat fazla bir kazanım demekti. O dönem CHP, plan tadilatlarındaki usulsüz rant artışıyla ilgili tam 181 dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) imar planlarındaki artışları takip etmesi için 9 kişilik "İzleme Komisyonu" kurdu. Bu davalardan biri ise Ortaköy'deki arsayla ilgiliydi. O dönem İBB Meclisi'nde görev yapan 5 CHP'li; Pendik İlçe Meclis Üyesi ve İzleme Komisyonu üyesi Tuncer Özyavuz, Başakşehir İlçe Meclis Üyesi olan ve İzleme Komisyonu'nun sekretaryasını yapan Serdar Bayraktar, partide yerel yönetimlerden sorumlu Şükrü Metin ile Özyavuz'un yanında avukat olarak çalışan Hüseyin Doğan ve Nilay Kalkan Şeker, bu arsadaki değişikliği mahkemeye taşıdı. Davanın takibini ise Özyavuz üstlendi. Ancak Özyavuz, bir süre sonra diğerlerine "Ben komisyon üyesiyim. Yanımda çalışan partili avukat arkadaşlar var. Onlara vekalet verelim takip etsinler" dedi. Bayraktar ve Metin, hiç düşünmeden avukatlar Doğan ve Şeker'e vekalet verdi. Ancak iki avukat, son genel seçimden önce davayı geri çekti. Bu gelişmenin ardından "Davadan feragat etmek için 50 milyon dolar rüşvet alındı" iddiaları gündeme geldi.

5 CHP'Lİ DİSİPLİN KURULU'NA...

CHP İstanbul İl Başkanlığı, iddialar üzerine Özyavuz, Bayraktar, Metin, Doğan ve Şeker'i kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti. Bayraktar ise bilgisi olmadan davanın geri çekilmesi nedeniyle avukatları Baro'ya şikâyet etti. Avukatlar için "Suiistimal, avukatlık kanununa aykırı davranma ve kamuoyu nezdinde küçük düşürülme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

kalan karakter 1000

aĞa aĞa

bu tür iddialar asla chp yi karıştırmaz.
onlar için olağan bir durum. ama bana neden yok diyenler burun kıvırabilir okadar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.08.2015 09:25
fvz fvz

iktidar muhalefet ayrıı olmaksızın bütün belediyelerde dönen işler veirlen ihaleler kimin nasıl işe alındıgı hizmet verirken kime ne derece öncelik tanındıgı konusunda net bir fikir var. ama adaletli olmadıgı konusunda herkes hemfikir.her konuda adil gür den yararlanan siyasi partile neden bu konularda da yararlanmazlar. adalet adalet adalet ille de adalet. gelişi adaletsizligin zirve yapmasıdan olmuştu gidişi de oyle olacak zirve yapmasada dayanılamaz hale gelen adaletsizlikten.tahammül sınırları zorlanıyor. yazık oluyor umutlara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.08.2015 07:40
okur okur

CHP nin belediyelerinde olup bitenleri görünce insan;Bunlar iktidara gelse resmen vatani parselleyip satar;diye düsünmeden edemiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.08.2015 07:30
erd2 erd2

bu CUMHURİYET HALK PARTİSİ,ne bir para sayma makinesi lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 05.08.2015 04:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.