ARKADAŞINA GÖNDER 33 sene sonra büyük tesadüf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

33 sene sonra büyük tesadüf

  • Giriş Tarihi: 27.9.2015
33 sene sonra büyük tesadüf
33 sene sonra büyük tesadüf

"Ay tutulması" ve "Süper Ay", 1982'den sonra ilk kez birlikte yaşanacak. Uzmanların "Büyük tesadüf" dediği gökyüzü olayı, yarın 04.47 itibariyle Türkiye'den de izlenebilecek

Gökyüzü bu gece ender görülen bir olaya sahne olacak. Ay tutulması ve Süper Ay, 33 yıl aradan sonra birlikte yaşanacak. Uzmanların "Büyük tesadüf" dediği Süper Ay ve Ay tutulması, Türkiye'den yarın 04.47 itibariyle izlenebilecek. Türkiye gibi başta Avrupa ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinden gözlem yapılabilecek.

DAHA PARLAK, DAHA BÜYÜK

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Merkez Müdürü Prof. Dr. Selim Osman Selam, "Bu yıl içinde 28 Eylül'de ve 27 Ekim'de Süper Ay'lar gerçekleşecek. 28 Eylül'deki Süper Ay'a 33 yıl aradan sonra bir de tam Ay tutulması eşlik edecektir" dedi. Süper Ay tutulmasının Ay'ın yörüngesi üzerinde Dünya'ya en yakın olduğu sırada gerçekleşeceğini ifade eden Selam, "Ay, Dünya'ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Ay tutulması da Dünya'nın Güneş ile Ay'ın arasına girip, Ay'ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor. Süper Ay tutulması da bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Tutulma Ay'ın Dünya'ya yakın olduğu sırada gerçekleşeceği için tutulma öncesi Ay daha parlak ve daha büyük görünecek. Tutulma 04.47'de olacak, Dolunay evresi 05.52'de gerçekleşecek" diye konuştu.

'KANLI AY' UYDURMA
Süper Ay tutulmasının bir tesadüften ibaret olduğunu dile getiren Prof. Dr. Selim Osman Selam, olağanüstü herhangi bir durumun yaşanmadığını söyledi. Bu tutulmaya "Kanlı Ay Tutulması" denmesinin de yanlış olduğunu belirten Selam, "Bunun ayın kırmızı görünmesiyle ilgisi yok. Her Ay Tutulması'nda Ay, bakır renginde görünür. 'Kanlı Ay Tutulması' uydurulmuş terim, başka inançlara dayanıyor" dedi.

kalan karakter 1000

Hasan Hasan

Ceviz kabuğunu doldurur bir şey yok. Prim günü eksiği olan 50 yaşını dolduran bayanlara geriye doğru borçlanma hakkı getirilsin. 100 tl lik seyyanen artışla emeklinin uçacak hali yok. Millet vekillerine yapılan 2 yılda emeklilik hakkı vatandaşa da yapılsın. Emeklinin çalışırken aldığı maaşın aynısını emeklilikte de alsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.09.2015 06:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.