X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi projede geri sayım başladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi projede geri sayım başladı!

  • Giriş Tarihi: 2.10.2015 02:03 Güncelleme Tarihi: 2.10.2015 10:55
Tarihi projede geri sayım başladı!
Tarihi projede geri sayım başladı!

Bölgesel Uçak Projesi için Ankara'da kurulacak TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Türkiye'nin Bölgesel Uçak Projesi'nde çalışmalar tam gaz devam ediyor. Ulaşımın çehresini değiştirmesi beklenen Bölgesel Uçak Projesi için nihai onay süreci devam ederken, bir sonraki adım olarak Ankara'da kurulacak TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

ABD merkezli uzay ve havacılık sistemleri şirketi Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) Üst Yöneticisi Fatih Özmen, Bölgesel Uçak Projesi'ne ilişkin yürütülen çalışmalara yönelik bilgi verdi. Özmen, üretilecek uçağın Türkiye'de ulaşımın çehresini değiştirmesini beklediklerini söyledi. TRJet özünde bir ustalık, uzmanlık ve eğitim transferi olduğunu vurgulayan Özmen, TRJet'in, teknoloji ve inovasyon alanında sağlam bir temel sunduğunu, gelecek nesillerin bu projenin meyvelerini toplayacağı ve yeni çalışmalar inşa edebileceğini belirtti.

YERLİ UÇAK PROJESİNDE TESİS İÇİN GERİ SAYIM


İLK UÇUŞU 2019'DA
Özmen, Ankara'da kurulacak olan TRJet firmasının Dornier 328 uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonunu kullanarak, birkaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde üreteceği TRJ328 adlı uçağın 2019 itibarıyla ilk uçuşunu gerçekleştireceğini ifade etti. Özmen, "TRJet, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) projenin kontratıyla ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar. TRJet, uçağı planlanan ilk uçuş tarihine yetiştirebilmek için, halihazırda Türkiye'deki havacılık sektöründe mevcut olan parçalardan ve kaynaklardan mümkün olan en iyi şekilde faydalanmayı amaçlıyor" diye konuştu.

BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM
SNC Başkanı Eren Özmen "Türkiye'nin en önemli sermayesi beşeri sermayedir. Arzumuz, potansiyeli üst seviyeye çıkaracak, küresel iş imkanları yaratarak, gerek yeni nesil için gerekse Türkiye için olanakların daha da fazla olduğu bir gelecek şekillendirmek" dedi.

İLK YERLİYE KAPI AÇACAK
TRJ328 uçakları, Türkiye'nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı TRJ628'in üretimi yolunda atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanacak ve üretilecek TRJ628'e parça tedarik etme ihtiyacı sonucu, Türkiye'deki tedarikçilerin sayısında ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. TR628'nin ilk uçuşunu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023'te gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

BÖLGESEL JET UÇAĞI
Türkiye'nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet, 6-8 Ekim'de düzenlenecek High Tech Port by MÜSİAD Qatar'da tanıtılarak, Ortadoğu'da ilk kez görücüye çıkacak.

kalan karakter 1000

ggg ggg

iyi güzel kalkınma hamleleri şimdi askeri teknoloji çok gelişmiş biz bunun neresindeyiz yeni yeni güzel şeyler oluyor. farzı mahal rusyanın amerikanın çinin askeri teknolojisi yanında ülkemizin durumu nedir. mesela çok büyük bir şehri yok edecek yabancı silahların aynısı yada daha iyisi bende var mı yada o teknolojiyi bertaraf etmeye karşı koymaya yeteceek askeri teknolojiye sahipmiyiz. bence önemli olan bu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2015 12:21
tufanozturk tufanozturk // ANKARA

Murat bey kardeşim sanırım teknik bilginiz ve teknolojik eğitiminiz yok o yüzden batının provakasyonlarına hedef olup kendinizi ve bu devleti küçümser tavırlar içindesiniz, size biraz tarih ve ülkemizdeki teknolojik gelişmeler hakkındaki makaleleri oumanızı tavsiye ederim, uydu yapan bir beyin takımı için uçak hiçbir şeydir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2015 12:04
oflu oflu

ya bu ucak 2007 kalkan ucakmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 02.10.2015 11:26
Murat Murat

yav bukadar sacmasapan bir reklam olurmu bunun sahibi olan adam Turk devletine guvenip de bir maceraya buyle bir projeyi atarmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 02.10.2015 05:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.