ARKADAŞINA GÖNDER Bakanlık'tan tecavüz kararına itiraz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakanlık'tan tecavüz kararına itiraz

  • Giriş Tarihi: 9.11.2015 14:04 Güncelleme Tarihi: 9.11.2015 14:48
Bakanlık'tan tecavüz kararına itiraz
Bakanlık'tan tecavüz kararına itiraz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyarbakır'da 2013 yılında 14 yaşındaki Z.B.'nin başına taşla vurup, bayıltarak tecavüz eden ve hamile kalmasına yol açan 22 yaşındaki Y.T.'ye 'saygın tutumu' nedeniyle indirim uygulanarak 11 yıl 8 ay hapis cezası verilmesi kararına itiraz etti. Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunan Bakanlık avukatı Remzi Atalay dilekçesinde, mahkemenin verilen cezada haksız yere indirim yaparak, sanığa adeta bir ödül verdiğini savundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin saygın tutum indirimi yaptığı tecavüz davası ile ilgili Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Bakanlık avukatı Remzi Atalay'ın Yargıtay'a gönderilmek üzere 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçede dosya ile ilgili çarpıcı tespitler yapıldı.

Mağdurun ruh sağlığının bozulduğu raporla kanıtlanmışken, mahkemenin takdirini sanık lehine kullandığını belirten Atalay, "Mahkeme, mağdurun ruh sağlığının bozulduğunu gösteren raporu göz ardı etmiştir. Sadece sanık lehine olan raporun sonuç bölümünü dikkat çekecek şekilde büyük harflerle ve kalın yazılarla gerekçeli karara geçirmiştir" dedi.


'SANIĞA ÖDÜL VERİLMİŞTİR'

Sanığın eylemini cebir ve tehdit ile işlediği belirtilen dilekçede, sanığa verilen cezada yarı oranında artırım yapılması gerektiği savunularak şöyle denildi:

"Tüm raporlar olayın nasıl gerçekleştiğini açıkça ortaya koymasına rağmen, mahkeme tarafından haksız yere verilen cezada indirim yapılmış, adeta kendisine ödül verilmiştir. Ne yazık ki mahkeme bu kanaate varırken, yasal dayanaktan yoksun ve objektif yaklaşımdan uzak bir değerlendirme cihetine gitmiştir. Ceza yargısının görevi bir yandan ceza adaletini sağlamak, diğer yandan vicdanları tatmin etmeyi gerektirir. Mahkemenin objektif yaklaşım ve yasal dayanaktan yoksun verdiği kararın bozulması gerekir."

TECAVÜZ SANIĞINA 'SAYGIN TUTUM' İNDİRİMİ

kalan karakter 1000

AYBARS AYBARS

ENSEST ILISKILER, COCUK GELINLER, BERDELLER, COK ESLILIK, COK UREME BU BOLGENIN NORMAL ADETLERI ONCE BU KOKUSMUS YAPININ ISLAH EDILMESI LAZIM.. 15 20 ENIKLI AILELERDEN HICBIR TERBIYE VE EGITIM ALMADAN YETISEN NESILLERIN VE ONLARIN DAHA BETER OLMUS COCUKLARININ BEDELINI ODUYOR TURKIYE SU AN... UCKURLARI BAGLANMALI... TURKIYEDE KURU KURT KALABALIGI YARATMAK ICIN BUYUK ISTILAYA GIRISEN BU KABILEYE DUR ZAMANI GELDI...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.11.2015 14:41
Keskeres Keskeres

Sadece itiraz değil, o hakim açığa alınarak kararı mal varlığı v.b. incelenmiştir, bu iş pis kokuyor, nasıl böyle bir saçmalığa imza atılabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 09.11.2015 14:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.