X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Ay'ın karanlık tarafında tuhaf bir müzik dinledik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

"Ay'ın karanlık tarafında tuhaf bir müzik dinledik"

  • Giriş Tarihi: 23.2.2016
"Ay'ın karanlık tarafında tuhaf bir müzik dinledik"
Ay'ın karanlık tarafında tuhaf bir müzik dinledik

1969'da Ay'ın karanlık tarafına yolculuk yapan Apollo 10 mürettebatının Dünya ile bağlantıyı kaybettiği sırada "tuhaf bir müzik" duydukları anlaşıldı

ABD'nin Apollo uzay projesi kapsamında Ay'a gönderdiği Apollo 10 misyonuyla ilgili 40 yılı aşkın süredir gizli tutulan, 2008'de deşifre edilen ve gelecek ay televizyonlarda yayımlanacak olan kayıt, akılları karıştırdı. Neil Armstrong'un Ay'a ilk ayak basan kişi olarak kayıtlara geçtiği Apollo 11'den iki ay önce gerçekleşen Apollo 10, hiçbir sorun yaşanmayan, başarılı bir deneme olarak anılıyordu. Ancak Apollo 10 ekibi, Ay'ın "karanlık tarafı"na geçtiğinde yani Dünya ile her türlü bağlantılarının yaklaşık bir saatliğine koptuğu sırada, kulaklıklarında tuhaf bir ses duydu! Televizyon kanalının hazırladığı programda konuşan Apollo 15 astronotu Al Worden "Apollo 10 mürettebatı bu tür seslere alışıktı. NASA, kamunun yararına olacağını düşündüyse, bazı bilgileri gizliyor olabilir" dedi.

UZAYLILARIN SESİ Mİ?

Bununla birlikte programda, sesin kaynağının ne olabileceği de tartışılıyor. Görüşlerden biri manyetik alanın telsiz sinyallerini etkilemiş olabileceği. Ancak uzmanlar, Ay'ın manyetik alanı olmadığına ve bu tür seslere yol açacak kadar atmosfer de bulunmadığına dikkat çekiyor. Dolayısıyla seslerin uzaylı konuşmasına benzediğini iddia edenler de var.

'BUNU DUYDUNUZ MU?'

Kayıtlardaki konuşmalara göre astronotlar, bu ses karşısında o kadar şaşırdı ki duydukları şeyi NASA'ya bildirip bildirmeme konusunda kararsız kaldı: "Bunu duydunuz mu? Şu ıslık gibi sesi? Ooo!/ Uzaydan geliyor gibi/ Tuhaf olduğu kesin/ İnanılmaz. Bunu bildirmemiz gerekir mi?/ Bilmiyorum. Bir düşünelim."

NASA Ay'ın karanlık yüzündeki müziği tüm dünyadan gizlemiş!

kalan karakter 1000

oktay oktay

müslüm çalıyordur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.02.2016 12:12
oktay oktay

Ay'a çıkıldığı palavra oldugu gibi buda palavra. 1969 teknolojisi ancak robot gönderir Ay'a insan gönderemez göndersede geri getiremez sebebi çok. ABD bu yalan ile teknoloji olarak Dünya'da hatrı sayılır bir üne sahip olmuştur. Halbuki yalan ve bu ıspatlandı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 23.02.2016 12:12
kazım kazım

ezan sesiydi o

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 23.02.2016 09:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.