X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şevval'in 'birincilik' zaferi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şevval'in 'birincilik' zaferi!

  • Giriş Tarihi: 20.3.2016
Şevval'in 'birincilik' zaferi!
Şevval'in 'birincilik' zaferi!

Lise yönetiminin okul birincisi olduğunu bildirmemesi üzerine mağdur olan Şevval, ÖSYM'ye başvurup hem hatayı düzelttirdi hem de okul müdürü hakkında ihmal davası açılmasını sağladı

İstanbul'da ÖSYM'ye okul birinciliği bildirilmeyince mağdur olan Şevval Aygün'ün puanı yükseltilip istediği üniversiteye geçişi sağlandı. İddianameye göre, 19 yaşındaki Şevval Aygün, Eyüp'te bir Anadolu Lisesi'nde öğrenim görüyordu. Çok başarılıydı ve Yıldız Teknik Üniversitesi'ni (YTÜ) kazanmak istiyordu. LYS sınavında başarılı olan genç kız, okul birincisi kontenjanından da yararlanacağı ümidiyle istediği üniversitenin Matematik Öğretmenliği bölümünü tercih etti. Sonuçlar açıklandığında YTÜ'yü kazandı ama daha düşük puanlı farklı bir bölüm gelmişti. Kaydını yaptırdı.

E-OKUL'A KAYDEDİLMEMİŞ
ÖSYM'ye başvurarak okul birincisi olduğunu ve bu kontenjanla üniversite tercihi yaptığını kaydeden genç kız, dosyasının incelenmesi için itiraz etti. ÖSYM yaptığı inceleme sonucu Şevval Aygün'ün, e-okul sisteminden "12. Sınıflar Okul Birincileri" listesinde adının yer almadığını fark etti. Araştırma sonucu okul müdürü Ziya Aydoğan'ın e-okul sisteminden okul birincisi olarak Şevval Aygün'ü seçmediği ortaya çıktı.

'BİLİNÇSİZCE YAPTIM'
ÖSYM tarafından okul müdürü hakkında adli makamlara ihbar yapıldı. Savcılıkça ifadesine başvurulan okul müdürü, e-okul sisteminden okul birincisini seçmesi gerektiğini bilmediğini, MEB tarafından yapılan bu açıklamayı fark etmediği için bilinçsizce bir hata yaptığını kaydetti. Aydoğan, öğrencisini mağdur ettiği için üzgün olduğunu ifade etti.

OKUL MÜDÜRÜ HAKKINDA DAVA
Savcılık yürütülen soruşturma sonunda, Şevval Aygün'ün okul birinciliğini e-okul sisteminden bildirmeyerek genç kızın mağduriyetine neden olan okul müdürü hakkında "görevi kötüye kullanmak"tan iddianame düzenledi.

SONUNDA İSTEDİĞİ BÖLÜME ALINDI
ÖSYM, geçtiğimiz aylarda genç kızın hakkını geri verdi. Şevval Aygün, önce yerleştirildiği bölümden alınarak Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'ne yerleştirildi.

kalan karakter 1000

güler güneş güler güneş

bizimde başımıza aynı olay geldi ama bizim hakkımız hala verilmedi verilmesi için boğazköprüsünemi gitmemiz gerekli acaba Adalet kime göre neye göre anlamadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.03.2016 13:39
rumuz rumuz

Helal olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.03.2016 08:32
halk halk

o okul müdürü olacak şahsada görevden el çektirilmeli ve bir daha öğretmenlik yaptırılmamalı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.03.2016 07:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.