YAZARA MAİL GÖNDER Almanya ve İslam

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR

Berlin'de gezdiğimiz yerlerden biri de Pergamon Müzesi'ydi... Biliyorsunuz bu müzede, Osmanlı döneminde (1870'li yıllar) Almanya'ya götürülmüş olan muhteşem Bergama Zeus Sunağı (MÖ 2'nci yüzyıl) yer alıyor.
Müzedeki katlardan biri İslam Eserleri'ne ayrılmış. Bu bölümde çok sayıda Türk görebiliyorsunuz. Erkekten çok kadın var. Eserlerle birlikte birbirlerinin fotoğrafını çekiyorlar. İslam Eserleri Bölümü bana şunu düşündürdü:
"Almanya, İslam'a düşman" lafları palavradan ibaret. Çünkü Protestan Almanya, tarihsel olarak, Ortodoks Rusya'ya karşı, İslam devletlerini, kavimlerini desteklemiştir. (Dostluktan değil akılcı tercihlerden söz ediyorum.)
Yani işin içinde yüzyıllara dayanan bir Avrasya stratejisi var. Bunun farkında olmayanlar, güncel çekişmelere bakarak düşmanlık olduğunu sanıyor.

BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.