YAZARA MAİL GÖNDER Tosun Terzioğlu

YAZARLAR

Prof. Dr. Tosun Terzioğlu 74 yaşında vefat etti. Kayseri'de doğan, Robert Kolej'de okuduktan sonra eğitimine İngiltere ve Almanya'da devam eden hocanın uzmanlık alanı matematikti. ABD üniversitelerinde ve ODTÜ'de ders vermişti.
Seçim sistemi tartışmalarının yapıldığı dönemde, kendi önerisini göndermişti. Ben de feyz alan çıkar umuduyla burada yayınlamıştım. Önerinin özü, her birinden iki adayın seçileceği dar bölge sistemine dayanıyordu.
"Niye bir değil de iki kişi" diye sorduğumda, "Aksi halde Meclis'e pek az kadın girer" demişti.
TÜBİTAK başta olmak üzere, birçok bilim kuruluşunda başkanlık yapan Terzioğlu'nun, en önemli başarısı, Sabancı Üniversitesi'nin kurucu rektörü olmasıdır. Eğer Sabancı, dünyada da adı geçen bir üniversite olduysa, bunu Terzioğlu'nun kurduğu altyapıya borçludur.
Hoca, bilim yapabilmek için bilimciyi doğru yönetmenin fevkalade önemli olduğunun canlı örneğiydi. Nur içinde yatsın.

BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.