Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cadde ve sokaklar, ATM'lerle dolu. Bu modern ödeme araçları, gelişen teknolojileri sayesinde çok daha fazla işlem yapabilen şubeler halini alıyor. Fakat kendi bankanızın ATM'si yerine, ortak noktadan 100 lira çekmeye görün, 6 lirayı "komisyon" diye kesebiliyorlar. Işık hızında dolaşan bilgi, birkaç bilgisayar dolaşıp bakiye sordu diye, 100 lirada 6 liralık komisyon, akla yakın mıdır? Bankacı iseniz belki "evet" diyebilirsiniz de "yasal mıdır?" diye sormak gerekiyor. İnsafa sığar mı sorusuna gelmiyorum bile... Ne kadarlık elektrik harcamış, sistemi ne kadar meşgul etmiş olabiliriz ki?.. Bir başka örnek; 1 yıl vadeli 5 bin liralık krediye; 500 lira faiz ve 500 lira da dosya masrafı... Bankanın reklamında "faiz yerlerde sürünüyor" ama uygulamada bize kredinin maliyeti katlanmış... Bir başka sorun; istenmeyen kartlar üzerinden gerçekleşiyor. Bir şekilde elinize tutuşturulmuş veya artık kullanmayacağınız kartı, iptal edemiyorsunuz. Çağrı merkezleri, telefonlar veya elektronik posta yolları, buna izin vermez. Büyük gayretler sonucu ulaştığınız kart merkezindekiler, sizin "kayıt altındaki" sözlerinize rağmen iptal isteminizi gerçekleştirmezler. Fakat kart, sigortası, masrafı vs. ile borç üretmeye devam eder. Üstelik borcunu sıfırlamış olmanıza rağmen, istenmeyen karttan dolayı icraya dahi verilirsiniz. 2 yıldır ilişkim ve borcum kalmamış bir banka ile düzenli olarak telefonlaşıyoruz. Son kuruşuna dek ödeyip, iptal için saatlerce şubede beni bekleten banka, düzenli olarak arayıp "kartın birikmiş borcuna" dair benimle "kayıt altında sohbet" ediyor. Ama nafile... Şikâyet kanalları da kapalı... Bir ATM'sini çizseniz sizi içeri tıkabilen bu sistemin bizleri bizar etmesi karşısında elimiz kolumuz bağlı durumdayız. Faizler düşüyor diye yeni "kâr kalemlerine" bakın; Çek karnesi komisyonu, havale, EFT, kredi dosya, hesap iletim, dekont ücreti, ekstre masrafları, ortak ATM'den para çekme komisyonları... Bunların bir makul düzeyi yok mudur? Şüphesiz makul davranan bankalar da var. Onları özenle ayrı tutuyorum. Ancak kendinize sorduğunuzda, pek çok uygulamadan şikâyet ettiğinizi göreceksiniz. Merakımı bağışlayın ama sormadan geçemeyeceğim; biz onları soysak, içeri atıyorlar. Çünkü banka soymak suçtur!.. Ama onlar bizi soyunca; "kârlılık" oluyor. Peki bu suç değil mi?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER