Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk gökmen Bursa'dan çıkacak ya... Uzay endüstrilerinin merkezi Bursa olacak ya...
Peki bu mürekkepsiz nasıl olacak?
Türkiye'nin bilim ve teknoloji ile ilgili beklentileri çok.
Beklentilerin çok olmasına rağmen, geleceği yaratacak olan gençlerden bilim ve teknoloji alanında kariyer yapmak isteyenler yok denecek kadar az.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu AB sürecindeki ülkelere dair bir rapor var elimizde ve buna göre bu insanların % 56'sı bilim ve teknoloji konularıyla ilgili değil ya da bu konularda bilgisiz. Temel bilimsel sorular hakkında Türkler, Romanyalılar ve Maltalıların en az, Slovenler, Çekler ve Macar'ların en çok bilgili olduğu ortaya çıkmış. Türkiye bilim ve teknolojiye olan ilgi bakımından değerlendirildiğinde ortalamanın altında kalıyor.
Buna rağmen bilimsel ve teknolojik ilerlemelere umutla bakıp en fazla beklentisi olan ülkelerden biri...
Yeni nesil bizden farklı, ne istediğinin yanında ne istemediğini de iyi biliyor. Mürekkep kokusuna yabancı, internet ve elektronik ortamda yetişmiş. Değişimle iç içe yaşadığı için her türlü ortama çok hızlı ayak uydurabiliyor.
En iyilerin % 60'ı yurtdışına transfer oluyor.
Reklamlarda güvenilirlik ve başvuru öğesi olarak kullanılan en güvenilir kaynağın "İsviçreli" bilim adamları olması düşündürücü değil mi? Değer yaratacak beyinler, kötü eğitim sistemi olan, araştırma-geliştirme ve bilim-teknolojiye önem verilmeyen, istihdam koşulları yetersiz olan yerlerde yeşermek veya meyve vermek istemiyor.
Ancak bu beyinleri burada tutabildiğimiz sürece, bilim adamlarımız yurtiçinde de yurtdışında da reklamlara konu olmayı başarabileceklerdir.
Kitap, bilginin en çok bilinen sembolü...
Her ne kadar internet "bilgiye ulaşmada daha yetkin ise de" kitap, mürekkep yalamanın hâlâ en yaygın yolu. Bırakın okulları, hayatta kalmak için düne göre daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan şirketler dahi, kitap okumayı bir iş rutini haline getirmeyi düşünmüyor bile. Kitap şöyle dursun; binlerce dolar ödeyerek şirketi hakkında hazırlattığı raporu dahi derinlemesine okuyan yönetici sayısı çok az. Fert başına milli gelir ile fert başına yalanan mürekkep miktarı arasında yüksek bir ilişki olduğuna inanıyorum. Gökmeni Bursa'dan uzaya çıkarmakla da...
Bilgiyi, bir varoluş biçimi olarak seçmemişlik anlamında mürekkepsizlik zaten akıl açığına yol açan en önemli sebeplerinden biri değil midir?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER