Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar annelerinden ayrılınca ya da okul korkusuyla birlikte kaygı duymaya başlar. Bunun paniğe dönüşmemesi için psikolojik tedavi gerekir

Çocukluk döneminde de erişkinlerde kaygı bozuklukları görülebilir. Çocuklar ve aileler, kaygıyı daha çok endişe olarak dile getirir. Ama en sık rastlanan kaygı bozukluğu, ayrılık kaygısıdır. Gelişimsel olarak altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklar, başta annelerinden olmak üzere yakınlarından ayrılmak istemez. Ayrılmaları gerektiğinde kaygı duyar, tepki gösterir ve ağlarlar. Üç yaşla birlikte sosyalleşme, sizden ayrılma kaygısı duymadan güvenli ortamlara gitme, sizi aramadan orada kalma yani ayrılığa katlanma başlar. Ama bazı çocuklar hâlâ ayrılamamakta, bırakın gerçekten ayrılmayı, sözü bile geçtiğinde aşırı kaygı duyma ve tepki göstermeye devam eder. Kaygı, panik boyutuna varabilir. Çocuk bağlı olduğu kişiden hiç ayrılmaz. Değerlendirmede, çocuğa ve aileye ilişkin özellikler görülebilir. Çocukların tek çocuk, zor edinilmiş çocuk, küçükken kaybedilme riski geçiren, sık hastalanan çocuklar olduğu görülebilir. Ailelerin de endişeli, çocuğa bir şey olacak korkusu yaşayan, aşırı koruyucu aileler olması beklenebilir. Tedavide, aile ve çocuğa yapılacak terapiyle birlikte, kaygı giderici ilaçlar kullanılır.

OKUL KORKUSU
Adı okul korkusu olmakla birlikte, asıl sorun okul değil, evden ayrılma kaygısıdır. Çocuk, okula gitme isteksizliğini, öğretmenin arkadaşlarının onu sevmediği, kötü davrandığı gibi gerekçelerle açıklar. Ayrıca karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı olur. Bunlar kaygının fiziksel belirtileridir. Bu kaygıyı yaşayanlar çoğunlukla sessiz, uysal ve çalışkan çocuklardır. Okul korkusu hemen ele alınıp, tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Öncelikle ne olursa olsun, aile kararlı davranmalı ve çocuğun okula gitmesi sağlanmalıdır. "Biraz gitmesin, geçer" gibi düşünceler, sorunu artırır. Okula gitmediği her gün olayın çözümünü güçleştirir. Bu sorun, çocuk psikiyatristinin, ailenin ve okulun sıkı işbirliğiyle çözümlenir. Çocuk kitapları serime devam ediyorum. 6-12 yaş için çıkan Duygularım ve Davranışlarım serisinin yeni kitaplarından biri: Endişelerimden Nasıl Kurtulurum? Endişeli çocuklara ebeveynleriyle paylaşarak okumaları için... Yeşil Dinozor yayınlarından çıktı, internetten ya da kitapçılarda bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER