YAZARA MAİL GÖNDER Kelime Oyunu

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Kelime Oyunu ekranlarımızda kalan bir kaç bilgi yarışmasından biri. Bloomberg kanalının tek eğlenceliği... Sunucusu İhsan Varol'un üstün performansı ile kısa sürede geniş kitleler tarafından ilgiyle izlenmeye başlanan yarışma, pek çok evde tiryakilik haline geldi. Herkes eline kalem kağıt alıp, bulmaca çözer gibi kendi kendine yarışıyor. "Kelime Oyunu" mevcut bilgilerimizi tazeleme, kelime hazinemizi geliştirme ve imla kurallarını öğrenme gibi günlük hayatımızda bize çok yardımcı olacak bilgiler edinmemizi sağlıyor. Ancak yarışmada küçük bir adaletsizlik var. İzleyenler biliyor, orada sorulan kelimelerin hangi harflerinin açılacağını bilgisayar otomasyonu belirliyor. Eğer alfabemizin az kullanılan harfleri açılırsa, kelimeyi bulmak kolaylaşıyor. Örneğin P veya J gibi harfler açılınca, kelime daha kolay tahmin edilebiliyor. Bu adaletsizliğin giderilmesi ve "şans" faktörünün etkisinin azaltılması için bilgisayarın yeniden programlanmasında fayda var. Bir de sunucu İhsan Varol'dan özel bir ricam olacak: 5-6 bin puanı aşan her yarışmacıya "Harika gidiyorsunuz. Eminim yeni bir rekor kırıp, büyük armağanı kazanacaksınız" der demez, o yarışmacının talihi dönüyor. Bugüne kadar bu temennide bulunduğu hiçbir yarışmacının kazandığına şahit olmadım. Belli ki yarışmacılar bu yönlendirme ile ağır bir stres altına girip, doğru bildiklerini bile unutuyorlar. Yoksa...Yoksa... Büyük ödülü kaptırmamak için bir "taktik" olmasın? Şaka canım, tabii ki şaka.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.