Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belgeseller ne için yapılır? Adı üzerinde; belgelemek, tarihe not düşmek, önemli olayları toplumsal hafızanın arşivlerinde kayıt altına almak, unutulup gitmesini önlemek için... a Haber bunun müthiş bir örneğini verdi. 'Hatırla' belgeseliyle aslında ne kadar unutkan bir millet olduğumuzu hatırlattı.
Beni, belgeselin siyasi izdüşümleri hiç ilgilendirmiyor. Bu yazıyı da, 'Şu iktidar döneminde Türkiye böyleydi, bu iktidar döneminde böyle' demek adına yazmıyorum. İşin beni ilgilendiren kısmı, televizyonculuğu...
Peşin peşin söyleyeyim de sonra unutmayayım: Sabah ve atv arşivinde iğneyle kuyu kazar gibi araştırma yapıp o çoğumuzun hafızasından silinen haber, fotoğraf ve görüntüleri bulup çıkartan en küçük stajyerden en büyük yapımcısına kadar bu 'esere' katkı veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Her şeyden önce 'İnsan-ı beşer hafıza ile maluldür' sözünü bir kez daha belgeye döktükleri için...
Ben, o belgeselde anlatılanları bizzat yaşayıp şahit olan biriyim. İstanbul'daki çöp dağlarının patlayıp 30 kişiye mezar olduğu haberini dün gibi hatırlıyorum mesela. Günlerce toplanmayan çöpler yüzünden koca şehirlerin leş gibi koktuğu, kocaman farelerin karşıya geçmek için yeşil ışığı bekleyecek kadar 'metropolleştiği', su kesintileri yüzünden herkesin evinde bidonu bulundurup küvet doldurduğu günleri yaşadım. Her ay emekli kuyruğunda can veren yaşlıları, bir yerden bir yere gitmek için minibüslerde, otobüslerde saatlerce balık istifi olanları, elinde sopa ile bizi gütmeye hevesli IMF'nin dayatmalarını, margarin, tüp gaz, benzin kuyruklarını, devlet hastanelerinde muayene olmak için sabah 05.00'te kuyruğa giren nineleri, ailesi ücretini ödeyemediği için yeni doğmuş bebeklerin hastanelerde rehin tutulduğunu gördüm.
'Hatırla' belgeseli, vicdanımda yeni bir terazi kurdu. Eski Türkiye ile 'yenisinin' farkı ancak bu denli çarpıcı bir şekilde anlatılabilirdi.
Peki 'hatırlamanın' insana en büyük katkısı nedir? Bir daha aynı yanlışa düşmemek...
Teşekkürler a Haber... Televizyonculuğun gücünü kullanarak, kör karanlıkta yalpalayanların eline tutuşturduğun fener için...

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER