Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez köşemize gelen mektup, bir uzman psikologdan. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, önemli bir uyarıda bulunuyor: "Ruh sağlığınız için haberleri sosyal medyadan takip etmeyin. Haberleri sosyal medyadan takip etmek, insan psikolojisini bozuyor." İşte uzmanımızın dikkate değer mektubu:
"Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Ne olacağını bilememe, gelecek kaygısı bir yana; insanlar her an kendisini ya da bir yakınını kaybetme korkusu yaşıyor. , gibi sosyal paylaşım ağlarında ve bazı haber sitelerinde olaylarla ilgili adeta bir mesaj ve yorum bombardımanı yaşanıyor. Terör ve şiddet içeren olayların sıklıkla yaşanması, insanlarda giderek artan bir tedirginliğe sebep oluyor ve insanlar kendilerini 'incinebilir/ kırılgan ve güçsüz' hissetmeye başlıyorlar. Artan bir alarm ve tedirginlik durumu var fakat aynı zamanda bir hissizleşme ve duyarsızlaşma da söz konusu."

PEKİ NE YAPMALI?
Psikolog Başkak, kendi kendinize uygulayacağınız bazı yöntemlerle şiddet içeren olaylara ait haberlerin olumsuz etkilerinden kendinizi koruyabileyeceğinizi söylüyor. Sosyal medya kullanım sürelerine bir sınır getirilmesinin faydalı olacağını söyleyen Başkak, şöyle devam ediyor:
"Kendinizi stres altında hissediyorsanız, haberleri takip etmek için belli zaman dilimleri belirlemek -mesela Twitter'dan gelişmeleri sabah çay ya da kahvenizi içerken kontrol etmek ama işe giderken ya da çocukları arabayla okula bırakırken radyodaki haberleri dinlememek- anksiyete seviyenizi kontrol altında tutmanızda faydalı olabilir. Çoğu doğrulanmadan verilen sosyal medya haberleri pek güvenilir değildir. Ruh sağlığınız için haberleri sosyal medyadan ve güvenilirliği kanıtlanmamış sitelerinden izlemeyin. Haberleri daha güvenilir kaynaklardan takip etmelisiniz.
Gelişmeleri televizyondan izliyorsanız, sürekli alt yazıları takip etmeyin. Saat başı verilen bültenleri bekleyin. Haber izlemek için haberi az ve öz veren haber kanallarını tercih edin. Kötü şeyler olacağı korkusu ve güven içinde kalma isteği yüzünden haberleri izlemeyi bırakıp kendinizi küçük bir dünyaya hapsetmek de doğru değildir. Gündemden de kopmayın."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER