YAZARA MAİL GÖNDER Format yarışması yapılsın

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Gün geçmiyor ki, sıradan bir vatandaş 'Yeni ve şahane bir yarışma formatım var' ya da 'Harika bir dizi senaryosu yazdım, ilgilenir misiniz?' diye e-posta atmasın, telefon açmasın. Onlarla ilgilenmekten, normal mesaimi aksatacak hale geldim. Kimsenin hevesini kırmak istemiyorum ama ne yazık ki çoğu ya yerine ulaşamıyor ya da sayfaları dahi açılmadan, gönderdiğim şirketlerin çöp kutusundaki 'mümtaz' yerini alıyor.
Ancak bunun büyük bir yaratıcılık israfı olduğuna kanaat getirdim. Madem televizyonda büyük bir 'yaratıcılık kabızlığı' yaşanıyor, bu atıl enerjiyi üretime dönüştürebiliriz diye düşündüm. Teklifim şu: Kanallardan biri, Televizyon Format Yarışması düzenlesin. Tıpkı 'Yetenek Sizsiniz Türkiye'de olduğu gibi proje, format, öykü, senaryo sahipleri ürünlerini ön jüriye sunsun. Yeterli görülenler, uzman bir ekip tarafından 'pilot bölüm' olarak çekilsin. (10 dakikayı geçmeyecek ama fikir verecek şekilde) Bu kısa filmler de format sahiplerinin eşliğinde televizyon izleyicilerinin oylarıyla seçilsin. En çok oyu alıp dereceye giren projeler de o kanalda dizi, yarışma, güldürü, şov programı ya da film olarak hayata geçirilsin. Böylelikle hem kanallara yeni bir kreatif heyecan gelmiş, hem yeni yeteneklerin önü açılmış, hem de şu garip kulunuz sırtındaki yükten azıcık kurtulmuş olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.