Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Erkek' denince akla ne gelir?
Rekabeti seven, risk alan, duygularını saklayan (ya da duygusuz), seks düşkünü, kadınsı şeylerden uzak duran, koruyup kollayan...
Erkekliği genelde 'güç' ile tanımlamaya alışmışız.
Yani bugüne kadar normali buydu. İster anormal deyin, ister kadınsı; tanıdığım pek çok erkeğin tavrı, ilgi alanları, zamanı nasıl geçirdikleri ve kendilerini nasıl ifade ettikleri 'normal' olarak gördüğümüz erkekliğin tanımına girmiyor artık... 'Erkeksi veya değil', 'normal ya da anormal' gibi siyah-beyaz uçlardaki tanımlamalar gerçeği temsil etmiyor. Çünkü gerçek; 'gri'nin tonları ile dolu.

AYDA BİR KEZ AĞLIYORLAR
Sosyologlara göre erkeklerin görüntü ve tavırlarında neyin 'normal ya da anormal' olduğunu, onların 'doğal' olup olmaması ile değerlendiriyormuşuz.
Yani sizi farklı kılan yönünüze sahip çıkıyorsanız, özgün, sahici ve otantikseniz; 'normal' olarak algılanıyorsunuz.
Ama o 'farklılık' üstünüzde sırıtıyorsa, anormal olarak algılanıyorsunuz.
Bence modern erkekler de artık o katı, stereotip, güç sembolü rollerinden tamamen vazgeçemeseler de, bıkmaya başladılar.
Onlar da bir arayış içindeler.
Biz kadınların 'bağlılık' ile 'bağımsızlık' ikilemi arasındaki gel-gitlerimiz gibi...
Esquire dergisi, günümüz modern erkeğinin 'normal'ini belirlemek için bin erkekle anket yapmış. Tipik cevapların arasında erkeklerden beklenmedik cevaplar da var. Yani 'normal'ler değişiyor.
Artık daha çok erkek her gün 'seni seviyorum' diyor ve ayda bir ağlamaktan çekinmiyor.
Maksimum üç-dört jean pantolonu olan ve televizyonda yemek programlarını izlemekten rahatsız olmayan erkek 'normal' sayılıyor.

TERCİHLERİ ARABA ALMAK
Yüzde 56'sı nemlendirici kullanıyor.
Yüzde 5'i manikür yaptırıyor.
Yüzde 4'ü televizyondaki ses yarışmalarını izlemekten zevk alıyor
Yüzde 45'i haftada biri-iki kez seks yapıyor.
Yüzde 47'si futbol takımı tutuyor ama fanatik değiller (yüzde 12'si fanatik taraftar).
Yüzde 48'i alkol kullanmıyor.
Yüzde 62'si başkalarının önünde gaz çıkartıyor.
Yüzde 76'sı saçını hiç boyatmamış.
Araba satın almayı hâlâ kıyafet alışverişine tercih ediyorlar.
60 yaşın üstündeki erkekler kendilerini daha normal görürken, 30 yaşın altındaki erkeklerin 'normal' olmak umurlarında bile değil!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER