5 günlük hava durumu
19 Haziran 2008, Perşembe
Kan grubum anne ve babamdan neden farklı?
İletişim
SMS: EE yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
Ailenizin doktoru
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Kan grubum anne ve babamdan neden farklı?
Oğlum ergenliğe girmeyecek mi?

Kan grubum anne ve babamdan neden farklı?

Annemin kan grubu B RH(-), babamınki B RH(+), benimki ise 0 RH (-)... Böyle bir şey olması sizce normal mi? Annemin ya da babamın kan grubunun sıfır olması gerekmez mi? Fatma Ç./Eskişehir

Kan grubu konusu her zaman merak uyandırır; bakalım basitçe anlatabilecek miyim? Kan gruplarının kimliğini belirleyen iki antijenik yapı vardır. Bunlara kan gruplarının 'adı' ve 'soyadı' diyelim. Bunların değişik şekillerde bir araya gelmesi ile temel olarak 8 farklı kan grubu ortaya çıkar. Bunlar; A RH(+), A RH(-), B RH(+), B RH(-), AB RH(+), AB RH(-), 0 RH(+), 0 RH(-) olarak sıralanabilir. Sıralamaya uymayan ara gruplar olsa bile, onlar konumuz haricidir.

Genler belirler
Önce 'adından' başlayalım anlatmaya. Bir insanın kanının adını; yani A, B, AB ya da 0 olacağını anne ve babasından aldığı genler belirler. O insanda hem annesinden, hem de babasından aldığı iki gen bir arada bulunur. Örneğin annesinden A, babasından 0 grubu gelmiş olsa bile; genetik yapısı A0 olduğu halde, çocuğun grubu A olur. Çünkü A grubu daha baskındır. B grubu için de, aynı şeyler geçerlidir. Anne ve babasından B alıp BB olan ya da birinden B, diğerinden 0 alıp B0 olan kişinin kan grubu B'dir. Ancak anne ya da babasından A, diğerinden B grubu geliyorsa; her iki grup da baskın olduğundan, çocuğun kanı AB grubu olur. 0 olmasının tek yolu; her iki taraftan da 0 grubunun gelmesi ile mümkündür.

Olasılık çok!
Şimdi birisi çıkıp, "Annem A, babam B, ben nasıl 0 olmuşum?" derse, ona yukarıda yazdıklarımızı bir daha hatırlatmak gerekir. Anne A'dır ama A0'dır. O da annesinden A, babasından 0 almıştır. Baba da B0'dır ve çocuklarına her ikisi de 0'larını vermiştir. Bu durumda anne A, baba B, çocuk 0 olabilir. RH faktörü ise kan grubunun 'soyadıdır' ve yine anne ile babadan gelen genlerce belirlenmektedir. Birinden (+) diğerinden (-) gen gelirse, çocuk (+) olur. Negatif olmanın tek yolu; her iki taraftan da genlerin negatif olarak gelmesidir. Yukarıdaki açıklamalar ışığında, sorularınızın cevabını kendiniz de bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Ya hastalığım sinirsel değilse! (16.06.2008)
Akıl çalıştıran gıdalar (12.06.2008)
Migrenle mücadele etmenin tek yolu ilaç kullanmak mıdır? (09.06.2008)
Küçük kızım kendi yatağında uyumaktan korkar hale geldi (05.06.2008)
Öksürüğün tedavisinde bal şuruptan çok daha etkili! (02.06.2008)
Sivrisinekler neden ısrarla bana saldırıp, sokuyor? (29.05.2008)
Omega 3 ihtiyacınızı hamsi ve yeşil salatayla giderin (26.05.2008)
Formumu koruyabilmek için ne kadar yağ tüketmeliyim? (22.05.2008)
Cinsel organımın yakınlarında koyu renkli bir damar var! (19.05.2008)
Gazete haberlerinden etkilenip ilacımı bıraktım (15.05.2008)
ARŞİV