YAZARA MAİL GÖNDER Sinema salonları 'Bal'ı istemedi

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Şimdi değil bundan beş-altı ay önce... Semih Kaplanoğlu 'Bal'a çok güveniyordu, Berlin'de ödül alabileceğini tahmin ediyordu ve filmini festivalden hemen sonra gösterime sokmak istiyordu. Ancak Türkiye'de sanatsal kaygılarla çekilmiş birçok film gibi gösterime girecek salon bulamadı. 'Bal'ın dağıtımcılığını üstlenen Medyavizyon da filmin vizyon tarihini erteledi. Çünkü salon sahipleri 'Bal'ın gişede iş yapmayacağına inanıyordu. Aslında bu Türk Sineması'nda bir ilk değil. Birçok film, bırakın Altın Portakal'ı yurtdışında ödül alsa bile vizyona girecek salon bulamıyor. Bulsa bile, sınırlı sayıda oluyor. Tamam, sinema salonları ticari iş yerleri ve gişe yapacak filmleri gösterime sokmayı istemeleri doğal ancak; yurtdışında ödül alan yapımların Türkiye'de salon bulamaması da ayıp! Mevzu uzun aslında... Vizyona giren yabancı yapımların çokluğu, popüler yerli yapımların daha çok ilgi görmesi vs... En acısı da Türkiye'de salon sayısı artmasına rağmen sanatsal başyapıtların gösterime girmekte zorluk çekmesi... Bence Kültür Bakanlığı bu sorunu çözmek adına bir şeyler yapmalı. 'Pandora'nın Kutusu', 'Sonbahar', 'Bal' gibi yapımların yeterli salon bulabilmesi için kota uygulamalı. Üstelik bu kota yabancı yapımlara değil, aynı anda 700'ye yakın salonda birden gösterime giren Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar'ın filmlere konmalı. Şimdi bu önerime itirazlar gelecek, "Sinema salonlarını Şahan ve Cem'in yapımları kurtarıyor. Bu filmler diğer yapımlara da seyirci çekiyor" denecek. Evet, doğru ama bütün salonların işgal edilmesi de haksız rekabet doğuruyor. Diğer yapımların hakları çiğneniyor. 700 değil de 500 salonda girilse hiçbir şey değişmez, uzun vadede yine aynı rekorları kırarlar. Bunu ben değil Şahan Gökbakar söylüyor desem... (Son röportajımda söylemişti) Tabii bu sanatsal başyapıtlara sahip çıkılmasında en büyük görev de izleyiciye düşüyor. Ancak en büyük ihanet de bu cephede yaşanıyor! NOT: 'Bal'ın kazandığı Altın Ayı çok ses getirince, birçok sinema salonu filmi gösterime sokmak için istekte bulundu. Medyavizyon filmi mayıs ayında vizyona sokmayı planlıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.