Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı turist olsanız Türkiye'ye neden gelirsiniz?
Tabii ki muhteşem güney sahillerini ve tarihi kültürel hazineleri görmek için…
Zaten Türkiye'ye gelen turistlerin çoğu da tatil köylerinde konaklayıp fazla bir yer gezmeden ülkelerine dönüyor!
Oysa tatil aynı zamanda eğlenmek demek!
Dünyanın birçok yerinde karnaval ve festival turizmi var.
Rio Karnavalı'na beş gün boyunca 850 bini turist, 5 milyon insan katılıyor. Venedik Karnavalı her yıl 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Nice Karnavalı'nın ziyaretçi sayısı ise 1 milyon. Bunlar öne çıkan festivaller.
Ayrıcı İspanya'nın Pamplona kendinde düzenlenen ve binlerce kişinin kızgın boğaların önünde koştuğu San Fermin Festivali ile Bunol şehrinde düzenlenen, onbinlerce insanın birbirine domates fırlattığı La Tomatina gibi yüzlerce festival ve karnaval var.
Bu festival ve karnavalların ortak yönü; insanların sadece eğlenmek ve dağıtmak için para harcamaları.
Rio Karnavalı'nda geçit törenin yapıldığı alanda locaların kirası 1 milyon doları geçiyor. Karnavalın Brezilya ekonomisine katkısının 640 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

İLKİ ADANA'DA YAPILDI
Geçtiğimiz Nisan ayında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı, Türkiye'nin ilk karnavalı ilan edilmişti. Dans okulları, tiyatro grupları, spor kulüpleri, üniversiteler, okullar, jonglörler, sokak sanatçıları, Adanalılar özel kostümleriyle kortej yürüyüşü yapmıştı. Sonra da Keremcem konserini izlemişlerdi.
Dünya Karnaval tarihi için küçük ama Türkiye için büyük bir adımdı!
Ha deyince karnaval yapılmıyor. Belli bir tarihi geçmişe ve karnaval kültürüne sahip olmak gerekiyor.
Türkiye'de ne yazık ki karnaval kültürü yok ama olması için adımlar atılmalı. Alternatif turizim yatırımları yapılmalı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER