Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015, Ermeni soykırımı iddiasının 100'üncü yılı... 1915'te yaşananlar 'soykırım' mı yoksa üzücü olayların yaşandığı 'büyük felaket' mi, elbette bunun yanıtını tarihçiler verecek. Tabii yanıt aranırken, dönemin olağanüstü şartları da hesaba katılacak. Burada asıl önemli olan; acıyı paylaşmak. Bu noktada Başbakan Erdoğan'ın Ermeniler'in hayatını kaybettiği 1915 olayları için yaptığı açıklama önemli bir adımdı.

GOMİDAS'I ANLATIYOR
Gelecek yıl, Türkiye için zorlu geçecek. Siyasi tartışmalardan daha önemli bir güç devreye girecek; Ermeni diasporası 2015 yılında gösterime girmek üzere 'Patient' adlı bir soykırım filmi çektiriyor.
Filmde; Gomidas olarak tanınan 1869 Kütahya doğumlu Ermeni din adamı ve besteci Salomon Salomonyan'ın, 1913'te bir Alman bankasında açtırdığı hesaptan yola çıkılarak, Alman bankalarının 'soykırım' sırasında ve sonrasında Anadolu Ermenileri'nin paralarına el koyması teması işlenecek.
Tabii Gomidas'ın öyküsünün çerçevesinde, 1915'te yaşananlar anlatılacak.
Şimdi sorum şu? Bir yerli film dağıtımcısı 'Patient'ı Türkiye'de gösterime sokmak isterse ne olur? İzin alabilir mi, salon bulur mu?
İzin aldı, salon buldu diyelim, bu sefer de filmin gösterilmesine tepki gösterenler olursa ve olaylar çıkarsa ne olacak?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER