Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Venedik’in çilesi

Venedik'te halk sokağa döküldü ve Venedikliler, kentin turist akını nedeniyle 'yaşanmaz hale gelmesini' protesto etti. Venedikliler fazla turisten şikayetçi; kentte konaklayan turist sayısının yılda 9 milyona, günübirlik gezmeye gelenlerin sayısının ise 24 milyona ulaştığı belirtiliyor. Yerel halk, kentteki evlerin daha çok kar getirdiği gerekçesiyle turistlere kısa süreliğine yüksek fiyatlarla kiralanması, turizm dışındaki sektörlerde çalışanların iş bulamaması, kentte faaliyetlerin çoğunlukla turistlere yönelik hale gelmesi, alışveriş yapacak normal marketler bulamaması gibi bir sürü sorundan şikayetçi. Müthiş bir turizm geliri... Böyle dert dostlar başına diyeceğim ama Venedik'te normal hayatlarını sürdürmek imkansız hale gelmiş. Öyle ki, dünyanın bu en turistik kentinin 1951'de yaklaşık 175 bin olan nüfusu, bugün 55 bin civarına gerilemiş. Bence Venedik halkı, daha fazla acı çekmeden şehri tamamen turistlere bırakıp daha sakin bir yere göç etmeli.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER