YAZARA MAİL GÖNDER Milli irade

YAZARLAR

- İrademdir.
- Emr-i ferman yüce padişahımızındır.
Bu dönem çok gerilerde kaldı.
Fransız filozofu Rousseau'nun, milli iradenin mutlak üstünlüğü ve çoğunluğun iradesinin sınırlanamayacağı düşüncesi de yaşanan olumsuz tecrübeler neticesinde terk edildi.
Evet... Çoğunluğun yönetme hakkı mevcut. Ama bunu, çoğunluğun mutlak üstünlüğünden ayırt etmek gerekir. "Çoğunluk, daima kamunun iyiliğini düşünür, kararları asla ortak çıkarla çatışmaz, asla yanılmaz" inancının yerini, "egemenliğin paylaşılması" aldı. Çünkü çoğunluğu temsil eden bir iktidarın kararları, azanlıkta kalanları da bağlıyor. Katılımcılık, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması, yasama organının anayasa ve Anayasa Mahkemesi'yle sınırlanması, çoğunluğun meşruiyet temelini oluşturuyor. Rousseau'nun sistemine "çoğunlukçu demokrasi" deniliyor. Ama çağdaş ülkelerde "çoğulcu demokrasi" geçerli.

BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.