X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakteriden enerji üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakteriden enerji üretildi

  • Giriş Tarihi: 21.10.2013 17:32

21. yüzyılın en önemli konularından olarak görülen 'Enerji' konusu bilim insanlarını bu konuda daha fazla araştırma yapmaya yönlendiriyor.

Fosil yakıtların artan maliyetleri ve çevreye verdikleri zarar alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi zorunlu kılıyor. Bu durumu göz önüne alan bilim insanları yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için önemli projelere imza atıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya önderliğinde çalışan ekibin geliştirdiği proje ile bakteriden elektrik üretildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekip, ilginç bir projeye imza attı. YTÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya önderliğinde geliştirilen proje, yenilenebilir enerji alanında önemli bir adımın atılmasını sağladı.

HALİÇ'İN TABANINDAN BAKTERİ ALINDI

Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan proje, YTÜ'lü bilim insanları bakteriden elektrik enerjisi üretmeyi başardı. TÜBİTAK tarafından 500 bin liralık destek alan iki adet proje yaklaşık 5 yıldır sürdürülüyor. 'in tabanından alınan bakteriler laboratuvar ortamında aşılanarak çoğaltıldı. Reaktöre üreyen bakterileri arıtma işlemi sırasında ortaya çıkardıkları enerjinin depolanması ile sistem çalıştı.

'BİYOLOJİK PİL HİÇ BİTMEZ'
Projenin sorumlusu Prof. Dr. Özkaya, çevre kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması alternatif kaynakların çevre dostu olmasını zorunlu kıldığını vurguladı. Özkaya, 'Üretim aşamasında en önemli rol atıkları temizleme özelliği bulunan bakterilere düşüyor. Onların açığa çıkarttığı enerji kullanılan düzenek sayesinde depo ediliyor. Evsel nitelikli atık suyu vererek atık sudaki organik maddeyi fermantasyon sağlanarak doğrudan elektrik akımı üretiyoruz." ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

Mehmet Mehmet

Enerjinin sakımı kanunu lisede öğretilir.Bakteriden enerji üretmek yeni bir değil.Turşu kurmak bunun aynısı .Bu işler ,boş işler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.10.2013 03:16
cancan1972 cancan1972

hadi hayirlisi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 21.10.2013 19:22
Nasıl ki Nasıl ki

Keşif dğil ki bu yıllardır bilnen birşey. Üniversite öğrencilerinin deney projesi. Bravo

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.10.2013 18:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.