Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Darüşşafaka

Babası hayatta olmayan, yetenekli, maddi olanakları yetersiz çocuklara eğitim veren kurum.

Giriş Tarihi: 11.06.2013 12:17 Güncelleme Tarihi: 25.01.2018 16:58
Darüşşafaka Cemiyeti, babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklar için 1873'te İstanbul Fatih'te bir okul açtı. Darüşşafaka o tarihten beri binlerce çocuğa eğitim olanağını sunuyor.

Darüşşafaka Ailesi; başta Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları olmak üzere Darüşşafakalılar Derneği ile Darüşşafaka Spor Kulübü'nden oluşuyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve kolej seviyesinde İngilizce eğitim veriyor.

Yaklaşık yüz yıl boyunca sadece erkek çocuklarını kabul eden ve 1971'de kapılarını kız öğrencilere de açan Darüşşafaka'da bugün kız ve erkek öğrenci sayısı birbirine yakın oranlarda seyrediyor.

DARÜŞŞAFAKA NASIL ÖĞRENCİ ALIYOR?
Darüşafaka Eğitim Kurumları, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ülke genelinde üçüncü sınıfta okuyan, babası veya annesi hayatta olmayan çocukların verisini alıyor. Ardından hepsine tek tek mektup göndererek Darüşşafaka'da onlar için sunduğu eğitim olanakları hakkında bilgi veriyor ve sınavına davet ediyor.

Darüşşafaka sınavı, her yıl mayıs ayının son pazar günü Türkiye genelinde 20 ilde yapılıyor. Bu illerin dışında sınava girmek isteyen öğrencilerin en yakın sınav merkezine ulaşmaları, Darüşşafaka tarafından sağlanıyor.

Sınavda başarılı olan öğrenciler, sağlık kontrolü, rehberlik görüşmesi ve maddi durum incelemesinden sonra Darüşşafaka'da okumaya hak kazanıyor.
SON DAKİKA