Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege ve adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

tatilinin 9 güne çıkarılması, doğa ve deniz turizminin önemli duraklarını barındıran ve 'deki adalarda faaliyet gösteren tesislerdeki rezervasyonları hareketlendirdi. Cunda, Bozcaada, Gökçeada, Marmara ve Avşa adaları Ramazan Bayramı'nda on binlerce tatilciyi konuk edecek.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

Türkiye'nin önemli doğa ve deniz turizmi merkezlerinden olan ve adaları, 9 günlük tatilini dolu geçirecek.

Ünlü filozof Heredot'un ''Tanrı, insanlar uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada'yı yaratmış.'' dediği turistik ada, antik dönemlerden bugüne pek çok uygarlığı topraklarında barındırması dolayısıyla hem tarih ve kültür hem de deniz turizmi açısından önemli potansiyeli barındırıyor.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm belgesi bulunan 5 tesisin 60 odada 126 yatakla hizmet verdiği Bozcaada, belediyeden işletme belgesi olan 53 tesis, 633 oda ve 1390 yatak ile de konuklarını ağırlıyor. Çeşitli büyüklükteki 139 pansiyon, 835 oda ve 1904 yatak kapasitesiyle hizmet sunuyor. Türkiye'nin en büyük adası konumundaki Gökçeada'da ise turizm belgeli 10 tesis, 186 oda ve 378 yatak kapasitesi bulunuyor.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

Yaz aylarında rüzgar sörfü tutkunlarının mekanı haline gelen adada belediye belgeli 14 tesis, 266 oda ile 633 yatak, özellikle taş evlerde oluşturulan 26 pansiyon, 189 oda ile 459 yatak kapasitesi yer alıyor. Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl sezonu nisan başı itibarıyla başlattıklarını söyledi.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

tatilinin 9 güne çıkmasıyla genel anlamda yoğun bir sezon beklediklerini ifade eden Yılmaz, "Önceden böyle 9 gün gibi uzun tatiller daha geç açıklanırdı. Şimdi daha erken bir tarihte bunun açıklanmış olması bizim açımızdan da sevindirici. Ramazan Bayramı tatilinde adadaki turizm işletmelerinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağımızı görüştüğümüz işletmeci arkadaşlar şimdiden bize iletti. Bu da Bozcaada turizmi için çok olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

"HERKESİ GÖKÇEADA'NIN GÜZELLİKLERİNİ KEŞFETMEYE BEKLİYORUZ"

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise adanın son yıllarda ülke turizminde parlayan bir yıldız olduğunu anlattı.

Organik tarımıyla, su sporlarıyla, su altı dalışlarıyla Gökçeada'nın Türkiye'de önemli bir merkez haline geldiğine işaret eden Çetin, şöyle konuştu:

"Gerçekten dingin bir tatil yapmak isteyen, dinlenmek isteyen, buradaki sportif faaliyetlerden faydalanmak isteyen tatilcilerimiz Gökçeada'yı tercih ediyorlar. Yine bu bayram, Ramazan Bayramı tatilinde de adamıza çok yoğun bir ilgi var. Rezervasyonlarımız şimdiden maksimum derecede. Gökçeada bu 9 günlük bayram tatili süresinde çok keyifli bir tatilin adresi olacaktır. Buraya gelen konuklarımızın çok kaliteli bir tatil geçireceklerini umut ediyorum. Herkesi Gökçeada'nın güzelliklerini keşfetmeye bekliyoruz. Turizmcilerle yaptığımız görüşmelerde bayramda yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağımız bilgisini aldık. Bu çok sevindirici bir oran. Biz de yerel yönetim olarak bu konudaki tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve yapmaya devam ediyoruz."

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

CUNDA ADASI DA YOĞUN OLACAK

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Ümit Özgültekin de bayram döneminde hareketli bir 9 gün geçireceklerini söyledi.

Bu sene yaz sezonunun beklentilerin üzerinde bir yoğunlukla başladığını dile getiren Özgültekin, "23 Nisan'ın 4 günlük tatili ile başlayan sezonumuzun bu şekilde yoğunlukla başlayacağını beklemiyorduk. 4 günlük tatilde Ayvalık'ta turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 85'lere ulaştı. Elimizdeki rezervasyonlara baktığımızda, bayramda Ayvalık bölgesinde de otel, motel ve konaklama tesislerinde yüzde 100 doluluğa ulaşıyoruz." dedi.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

Özgültekin, Cunda Adası başta olmak üzere Ayvalık'ta bayrama dönük rezervasyonların günler öncesinden başladığına dikkati çekerek, "Cunda Adası'ndaki konaklama tesisleri tamamen dolmak üzere. Ayvalık genelindeki tüm tesislerin 'nda dolacağını düşünüyoruz. Sadece Ayvalık değil, 'deki tüm tesisler bizimle paralel orantılı seyrediyor." diye konuştu.

Ege ve Marmara adaları bayramda ziyaretçi akınına uğrayacak

MARMARA ADALARI DA KALABALIK GEÇİRECEK

Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ise yönetimlerindeki 3 ada ve 14 mahalle olarak tatilinde konukları ağırlamaya hazırlandıklarını belirtti.

SON DAKİKA