Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Greenpeace

Greenpeace (Türkçe: Yeşil barış), kırktan fazla ülkede şubeye ve Hollanda, Amsterdam'da uluslararası bir merkeze sahip çevreci sivil toplum kuruluşudur.

Greenpeace amacının "Dünya'nın tüm çeşitliliği ile yaşamı besleme gücünü garantiye almak" olduğunu belirtir ve küresel ısınma, ormanların yok olması, aşırı avlanma, ticari balina avcılığı, genetik mühendisliği ve nükleer gibi dünya çapındaki sorunlardaki mücâdelesine odaklanır.

1971'den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı mücadele vermektedir. Çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasî partilerden bağış veya sponsorluk kabul etmez. Tüm çalışmalarının kaynağı bireylerden aldığı maddî ve manevî desteklerdir.

Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hâle getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

TARİHÇE
Greenpeace, birkaç kişinin kiraladıkları kırık dökük bir tekne ile nükleer denemeleri protesto etmek için ABD'nin Alaska eyaletinden, Amchitka'daki nükleer deneme sahasına gitmeleri ile 1971 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde doğmuştur.

Temel İlkeleri 1.Şiddetsiz Doğrudan Eylem
2.Bilimsellik
3.Bağımsızlık
4.Tabiat Anaya Saygı

Başlıca çalışma alanları Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması.
İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi.

Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi
Temiz ve geri dönüştürülebilir enerjinin kullanılması
Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması.
Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi.
Savaşların önlenmesi.
Küresel Isınma'nın durdurulması.
Ticari amaçlı balina avının kontrol altına alınması.
Ormanların yok olmasının engellenmesi
BİZE ULAŞIN