Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Labada nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Evelik, Develik, Rumex patientia, Patiencedock, Patience


Botanik Bilgi : Karabuğdaygiller familyasından; dere kanarlarında ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Kuzukulağının yakın akrabası olan labadanın ülkemizde yetişen 25 kadar türü vardır. Haziran-Eylül ayları arasında yeşilimtırak renkli küçük çiçekler açar. Boyu 50 santimetre ile 2 metre arasında değişir. Bitki, çiçeklerinden olgunlaşan meyvesindeki tohumlarla çoğalır. Köklerinde nişasta, şekerler, reçine ve antrakinon türevleri vardır. Yaprakları sebze olarak yenir. Ev ilaçlarında kökü ve yaprakları kullanılır.


Bilinen Bileşimi : Labadanın yapraklarında Fosfor - demir bileşimi, tanen, kazık köklerinde nişasta, şekerler, reçine ve antrakinon türevleri bulunur. Anadolu'nun bazı yerlerinde labada yaprakları salatada sebze yemeklerinde kullanılmaktadır.


Toplanması-Saklanması : Mayıs'tan Ağustos'a kadar yaprakları toplanarak kurutulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmezse küflenebilir.


Faydaları

Kanı ve bağırsakları temizler.
İştah açıcıdır.
Yaprakları, bedeni güçlendirici toniktir.
Kullanım Şekli :Bitkinin yapraklan çiğ olarak yenir ya da 1 litre sıcak suya 50 gr. taze labada yaprağı konulup 15-20 dakika kadar kaynatılır. Böylece elde edilen çaydan, günde iki-üç kez birer bardak alınır.
Deri hastalıklarında etkilidir.
Çıbanları olgunlaştırır.
Yara ve egzamaları iyileştirir.
Kullanım Şekli : Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.
Kökünün Faydaları
Müshil etkisi gösterir.


Labada Neye İyi Gelir?

İshal Tedavisi: Labadanın faydaları arasında yer alan ishal tedavisinde, bitkinin kökleri, ve yapraklarından hazırlanan çayın içilmesi gerekmektedir.

Kadın Hastalıkları: Bitkinin sadece köklerinden hazırlanan çayın ise, labadanın faydaları arasında yer alan kadın hastalıklarına karşı iyi geldiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Kuvvet Verici: Labadanın faydaları arasında kuvvet verici etkisinden de yararlanmak gerekmekle birlikte, bunun için, bitkinin taze olan yapraklarının, çiğ, ya da yemek olarak yenilmesi gerekmektedir.

Apse ve Çıban Tedavisi: Labada yapraklarından hazırlanan lapanın, abseleri; ve çıbanları iyileştirdiği, bununla birlikte, yaraları geçirdiğine dair bilgiler bulunmakla birlikte, bunun için, labada yapraklarından hazırlanan lapanın harici kullanımı gerekmektedir.

Basur Tedavisi ve Kabızlık: Labada yapraklarını haşlayarak yiyenler, basur tedavisi, ve kabızlık tedavisinde labadanın faydalarından yararlanmış olmaktadırlar.

Romatizmal Ağrılar: Labadanın faydaları arasında yer alan romatizmal ağrılar için de, labadanın taze olan yapraklarının sirke ile lapa yapılması; ve ağrıyan yerlere harici olarak uygulanması gerekmektedir.


Kullanım Şekli : Bitkinin yapraklan çiğ olarak yenir ya da 1 litre sıcak suya 50 gr. taze labada yaprağı konulup 15-20 dakika kadar kaynatılır. Böylece elde edilen çaydan günde iki-üç kez birer bardak alınır.

Deri hastalıklarında etkilidir.
Çıbanları olgunlaştırır.
Yara ve egzamaları iyileştirir.


Kullanım Şekli : Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.


Kökünün Faydaları :
Müshil etkisi gösterir.


Kullanım Şekli : 1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.
BİZE ULAŞIN