Bu yazıda ödeme tarihi belirtilmemiş olan borç sözleşmesi konusunda sizlere bilgi aktaracağım.
Ahmet K. adlı okurum konuya ilişkin soru yöneltmiş.
Sorusu şöyle;
"Akrabalarımdan birine yüklü miktarda borç verdim. Bunu yazılı yaptık.
Ama yazıya ne zaman geri ödeneceği konusunda tarih vermedik.
Aradan uzun zaman geçti. Birkaç kez borcunu ne zaman ödeyeceğini sordum, lakin olumlu cevap alamadım. Ödeme süresi belirtilmediği için canı ne zaman isterse o zaman ödeyeceğini söylüyor.
Ben ise artık paramı geri almak istiyorum.
Benden aldığı para ile iş kurdu, elde ettiği kazanç ile emlak aldı. Şu an durumu benden iyi. Acaba geri ödeme günü belirtmemiş olmama rağmen paramı geri alabilir miyim? Hakkım zaman aşımına uğrar mı?" Ahmet Bey, yöneltmiş olduğunuz soru çerçevesinde sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Vermiş olduğunuz bilgiye göre çok uzun süre önce bir akrabanıza borç verdiniz ve bunu yazıya döktünüz, ödeme tarihi ise belirtmediniz.
Eğer durum tamamen anlattığınız şekilde ise ve başka bir durum ya da anlaşma yoksa elinizdeki evrak doğrultusunda yapmış olduğunuz borç sözleşmesini (Darlehensvertrag) feshedebilirsiniz (Kundigung).
Bunu üç aylık bir süre ile yapmalısınız ve bu üç ayın sonunda paranızı geri ödemesini isteyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra zaman aşımı konusunda dikkatli olmanız gerekir.
Daha önce bir geri ödeme süresi olmadığı için zaman aşımı süresi hiç devreye girmedi. Ancak borç sözleşmesi feshedildikten sonra zaman aşımı süresi işlemeye başlar ve bu süre üç yıldır. Siz daha önce sözleşmeyi feshetmediğiniz için hakkınız zaman aşımına uğramadı. Size bir uzmana danışmanızı da tavsiye ederim.
Herkese iyi bahar günleri dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN