Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birincisi...
Bu sözüm içindeki ayrımcı duyguların vicdan azabını bastırmak için "o yaşta çocuk etmez" diyen sosyal medya ukalaları için...
Ederler. Ne yazık ki, çocuk intiharları dünya ölçeğinde artıyor.
İkincisi...
İçimize kor düşüren Vail'in "intihar"ının savcılık soruşturması henüz tamamlanmadı.
Olayın nedenini, niçinini tartışmakta hatalı yanlar olabilir. Üstelik hiçbir intihar "bana şu dediler, böyle yaptılar" diye derhal gösterilen bir tepki değildir. Uzun bir sürece ve derin dinamiklere dayanır.
Bunlar doğru!
Ama hal böyle diye gerçeklerimizle yüzleşmekten daha ne kadar kaçabiliriz?

***

Ne yani?
"Çocuğumu Suriyelilerin yanında oturtmayın" diye iki günde bir okulun kapısını aşındırıp öğretmeni ve müdürü tehdit eden velileri bilmiyor muyuz?
Ne yani?
Çocuklarını sokağa gönderirken "oynama sakın onlarla, onlar Suriyeli" diyen anneler yok mu? Yok, deyip kandıralım mı kendimizi?
Çok sevdikleri Avrupa'nın gümrük kapılarında artık kendilerine de "Suriyeli muamelesi" yapıldığını unutup buradaki Suriyelilere kendileri Danimarkalıymış gibi davranan hıyarların varlığı yalan mı?
Ama bunların hepsi bir yana...
Esas tehlikeyi gözden kaçırmamalıyız.

***

Pis bir tezgâh yürüyor.
Yıllardır yazıp duruyorum.
Fitili dışardan ateşlenen bir politik strateji yalanları kullanarak toplumumuzu ayrımcı duyguların bataklığına itiyor.
Bu rüzgâra 2017'de birden bire gaz verilmesi ne kadar manidar, farkında mısınız?
ABD ve maşalarının 15 Temmuz yenilgisinin ardından yani...
2017'ye ait hepsi yalan olan kimi haber başlıklarını sıralayayım mı?
"Suriyelilere alışverişte yüzde 50 indirim sağlayan AK Kart verildi" (Şubat 2017) "Suriyeliler maaşlarını almak için PTT önünde kuyrukta." (Mart 2017) "Suriyeliler istedikleri üniversiteye girebilecekler." (Mart 2017)
"Suriyeli organ mafyası çocuk kaçırdı." (Mayıs 2017) "'da yaşayan Suriyeliler bir atı kafasına vura vura öldürdü." (Ağustos 2017) Hepsini koysam gazetenin sayfaları yetmez.
Bu tezgah hala çalışıyor.

***

"Yalan haberler ve Suriyeliler" üzerine yakın zamanda çeşitli üniversitelerimizde yapılmış tez çalıuşmalarını okursanız, kan beyninize fırlar, o kadar söyleyeyim.
Aklımızı başımıza toplamalı ve en önemlisi de şu ki, "insan" olmalıyız!
Bilmiyorum, daha kaç kez yazmak zorunda kalacağım bunları?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA