Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadece 'de olup bitenlere takılır ve siyasetçilik mesleğinin ve siyasi gerginliklerin sadece 'ye özgü şeyler olduğu gibi bir yanılgıya düşerseniz, kötümserlik duygusu size egemen olur. Amerikan başkanlık seçimine uzanan ve Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin adaylarını belirlemek için yapılan ön seçimlerde aday adaylarının ve özellikle Trump'ın rakipleri hakkında söylediklerini ve yaptıklarını izliyorsanız, ne dediğimi anlamışsınızdır.

İnsafsız meslek
Son olarak "Hillary Clinton bir yalancıdır" başlıklı bir filmde Hillary Clinton'ın çeşitli konularda birbirleriyle çelişen açıklamalarını sergiledi. Hillary Clinton da televizyona verdiği bir söyleşide Trump'ın başkan olmaya ehil bir kişi olmadığını somut örneklerle anlattı. Kısacası siyaset dünyanın her ülkesinde iyileri ve kötüleri içinde barındıran bir meslektir. Rakibiniz kaybetmeden sizin yükselmeniz imkânsız olduğu için bir anlamda acımasızlık ve saldırganlık da vardır bu mesleğin özünde.

Biraz kalabalıklar
Hindistan'da genel seçimlerde 814 milyon seçmen oy kullanır ve 543 sandalyeli parlamentoda hangi partinin çoğunluğu alacağını belirler. Bu parlamentonun Senato'sunu da (Rajya Sabha) Avam Kamarası'nı da (Lok Sabha) ziyaret edip oturumları izlemiştim... Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu andıran Lok Sabha'da farklı inançlara sahip ve farklı dillerde konuşan milletvekillerinin konuşmalarını, simultane tercümanlar çeviriyorlardı.

Bir de Çin'i düşünün
'nin yönetilmesi zor bir ülke olduğunu iddia edenlere de Çin'e gittiğinde de Türkiye'yi yönetmenin ne kadar zor olduğundan yakınan bizim siyasetçi ile Çinli meslektaşının diyalogunu hatırlatırım... Bu Türk siyasetçi görüştüğü Çinli yöneticiye "Kentlerimiz çok kalabalık, nüfusumuz çok hızlı artıyor" deyince, muhatabı "Nüfusunuz ne kadar" diye sormuş... Bizim ki "80 milyona yakınız" deyince Çinli gülmüş, "Ay ne güzel...
Herhalde bütün Türkler birbirlerini isimleriyle tanıyordur" demiş.

Amerikan yöntemi
Bizdeki 2 milyonu aşkın sığınmacı veya göçmeni ele alırken de Amerika'yı hatırlayalım. Obama Başkan olduğundan beri 2 milyon göçmen sınır dışı edilmiş. Bu iki milyon göçmenin üçte ikisi trafik suçu işledikleri benzeri gerekçelerle Amerika'dan sınır dışı edilmişler. Mesela Erdoğan Obama ile görüşürken Obama Erdoğan'a "Bu sığınmacılara bu kadar para harcayacağınıza bunlara trafik suçu işletip sınır dışı edin" diye akıl verse komik olmaz mıydı?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN