Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyaset değişken olgulara dayalı, gelecekte ne tür kararları gerektireceği hiç belli olmayan bir meslektir.
Bu değişkenlik iç siyaset için olduğu gibi dış siyaset için de geçerlidir.
Akıllı ve bilinçli siyasetçileri diğerlerinden ayıran özellik ise büyük konuşmamaktır.

ESAD GÜÇLENİYOR
Bugün tüm bölgeyi ve bu arada 'yi de derinine etkileyen gelişme, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın zor günleri geride bırakmış olması değil midir?
Esad'ın Suriye topraklarının bütünlüğünü sağlamak için İdlib'e dönük askeri hesaplara girmesi, sade bizim için değil, Amerika ve Rusya için de yeni hesapları gündeme getiriyor.

YANILGILAR
Günü gerçekçi biçimde değerlendirmek yerine kısa sürede geçerliliğini yitiren ezberlere dayalı siyaset oluşturanlara bir örnek 'dir. Arap Baharı rüzgârlarının Suriye'de de Esad'ı devireceğini hesap eden Amerika'nın bu tahmini yanlış çıkmıştır. Ancak Amerika bu yanlışta ısrar etmekte ve Esad'ın askeri harekâtına zaman zaman bomba ve füzelerle müdahale etmektedir. Bu müdahalelere gerekçe olarak da Esad'ın zehirli gaz kullandığı gösterilmektedir. Şimdi nüfusu sığınmalarla birlikte milyonları bulan İdlib de, bu senaryonun içinde gibi görünüyor...

SONUÇLAR ORTADA
Bütün bu anlattıklarımın Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiğini görmemek mümkün değildir. Biz Türkiye olarak rejiminin sona erdiği yanılgısına, ABD ile birlikte düşmüştük. Bu yanılgının rüzgârında, Rusya'nın neden Esad'ın yanında yer aldığını da, İran'ın Esad'ın yanında yer almasının ne anlama geldiğini de tam tahlil edemedik. Ve şimdi de Esad'ın artık bizim sınırlarımıza kadar dayanan toparlanmasının sonuçlarını henüz değerlendirmiş değiliz.

OLAYIN İÇİNDEYİZ
Bereket Rusya ile diyalogun ötesindeki bir işbirliğimiz var. Ayrıca Türkiye- Rusyaİran üçlüsünün oluşturduğu "Astana Süreci" içinde Suriye'ye bakmak durumundayız.
Yani Suriye'deki "Esad Gerçeği"ne uyumumuz ABD'ye göre daha kolay olacak.

NORMALE DÖNÜŞ
Ölümden kaçan milyonlarca Suriyeliye kucak açan Türkiye, Lübnan ve Ürdün, kriz döneminin doğrudan etkilenen ülkeleridir. Bunun yanında Suriye topraklarındaki kriz Türkiye'ye PYD/ terör örgütünün güçlenmesi şeklinde yansımıştır. Dilerim yeni duruma uyarlı siyasetleri gecikmeden üretebiliriz. Ve dilerim komşumuz Suriye'de hayat en çabuk biçimde normale döner.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN