Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç kıtada toprakları bulunan bir imparatorluğun vârisi olmak böyledir işte... İçinde bulunduğunuz coğrafyanın Ortadoğu bölümündeki ve özellikle 'deki sorunlar yetmezmiş gibi, derken 'deki savaş rüzgârlarının Kırım'a doğru estiklerini görürsünüz.

Gerginlik tırmanıyor
Cumhurbaşkanı Poroşenko'ya göre Putin Ukrayna'nın tamamını fethetmek için, Azak denizini Ukrayna'ya kapatıp Ukrayna savaş gemilerine ateş açıyor...
Putin'e göre de Poroşenko önümüzdeki seçimleri kazanmak için, ile Ukrayna arasında bir kriz üretiyor ve 'yu Rusya'ya karşı operasyona çağırıyor.
Bu arada Poroşenko Ukrayna'daki Ruslara dönük kararlar alarak, gerginliği tırmandırmakta...

Merkel ve Erdoğan
Bereket Angela Merkel "Kırım yüzünden NATO bir savaşa girmez" diyerek Poroşenko'nun provokasyonuna dur dedi. Ve bereket Türkiye'nin arası hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi olduğu için, iki ülkeye de uzlaşma çağrısını doğrudan görüşerek yapıyor.

Kırım ve Osmanlı
Kırım'a gelince... Bizim yani Osmanlı'nın toprakları arasındaydı Kırım. Lehistan'ın Ruslar tarafından işgali üzerine 1768'de çıkan savaşta, Osmanlı orduları yenilince, Rusya istediği fırsatı yakalamış oldu ve 1771'de Kırım'a girdi. 1774'te imzalanan ile de Kırım bağımsız oldu. Bu olay Osmanlı tarihinde ilk kez bir padişahın kendisinin "Halife" olduğunu ilan etmesine neden olacaktır.

Halife Kırım'da
Küçük Kaynarca Anlaşması ile Kırım bağımsız olsa da dini bakımdan 'daki Halife'ye bağlı olacaktı. Seçilen Kırım Hanı'nın adı usulen İstanbul'a bildirilecek ve atamayı tayini güya padişah yapacaktı.
Ayrıca Kırım'daki kadı, müftü, imam ve vakıfları İstanbul tayin ve kontrol edecekti.
Kısacası Kırım'ın düşmesi sonucu Osmanlılar Padişah'ın dünya Müslümanlarının ruhani lideri olduğunu ilk kez iddia etmişlerdi.

Rusya'nın oldu
Ama sonuçta hem Padişah hem de Halife olan 3'üncü Mustafa Rus Savaşı sırasında üzüntüsünden hastalandı ve kalp yetmezliğinden 21 Ocak 1774'te vefat etti.
Daha sonra da 1779 Aynalıkavak sözleşmesi ile Kırım özerk oldu. 1792 Yaş Anlaşması ile de ile Kırım Rusya'nın olacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN