Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dün ile ilgili bomba bir kulis öğrendim. Kulis dediğime bakmayın. Aslında iş epeyce ilerlemiş. Hatta sonlanmak üzere. Çok büyük bir sorun çıkmazsa şirketin yeni sahibi Çinliler oluyor...
Malum, bir süredir Türk Telekom OTAŞ kredisiyle gündeme oturmuş durumda.
Neydi bu kredi meselesi... Kısaca anlatayım...
Şirketin yüzde 55'ine sahip olan Hariri ailesine ait Oger Telecom'un sahip olduğu OTAŞ özelleştirmeden sonra bankalardan kredi kullanmıştı. Daha sonra bunu yapılandırmak için 20 bankadan 4 milyar 750 milyon dolar almıştı. Kredi karşılığında da Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini teminat olarak göstermişti. Hariri ailesinin işleri Lübnan'da bozulunca OTAŞ kredi taksitlerini ödeyememişti. Bankalar da krediyi yakın izlemeye alıp hukuki süreç başlatmaya karar vermişti.
Öyle görünüyor ki, OTAŞ'ın bankalarla problemi devam ederken satış görüşmeleri de hızlanmış. Bir süre önce Avusturya'dan bir firmayla da masaya oturulduğunu biliyorum.
O firmayla görüşmeler sürerken, Çin'in büyük bir teknoloji şirketi Türk Telekom'un kapısını çalmış.
Şu anda Çinli firmayla pazarlıklar son noktaya getirilmiş. Yeni ortağın adı bende kalsın.
Diyebilirsiniz ki, "Türk Telekom'un bu kadar borcu var da nasıl yabancı yatırımcıların ilgi odağında." Şöyle ki, 2017'nin 9 aylık rakamlarına bakacak olursak, şirket kârını yüzde 88 artırarak, 1 milyar 248 milyon TL'ye çıkardı. Geliri yüzde 12.5 yükselişle 13.4 milyar TL oldu. Aktif büyüklüğü 26.5 milyar TL, piyasa değeri de 5.6 milyar dolar. Anlayacağız borcu olsa da hâlâ altın yumurtlayan tavuk...
Hal böyle olunca da her şartta taliplisi çıkıyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA