Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli maaşları için yarışan bankalar promosyon görüşmelerinde ‘ yılda 24 gün duruyor promosyonu ona göre belirleyelim’ tezini öne sürdü. Oysa emeklinin üzerinden çok farklı kazançları da var...

Emeklilerin promosyon almasıyla ilgili pazarlıklar sürüyor. Bu noktada eski bakanlar Faruk Çelik ve Süleyman Soylu ile başlayan görüşmeler şimdi yeni Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile devam ediyor.
Görüşmelerde bankaların en çok ileri sürdükleri tez ise, "Emekliler paralarını hemen çekiyor, bu yüzden kazanamıyoruz." Burada ortaya çıkan rakam ise 2 gün. Yani emekliler maaşlarını ortalama 2 gün içinde çekiyor. Bu da yılda 24 gün yapıyor. Buna göre de bir hesap yapılıyor ve emekli başına asla kabul edilemeyecek rakamlar çıkıyor. Oysa kamu çalışanları brüt maaşlarının neredeyse üçte ikisine karşılık gelen miktarı promosyon olarak alıyor. Memurlar paralarını sürekli bankada tutmadıklarına göre burada büyük bir çelişki var.

BİRBİRLERİYLE YARIŞIYORLAR
İkinci ve en büyük çelişki ise bankaların emekli maaşlarını ödemek için yaptıkları yarış. Birçok banka bu konuda kampanyalar düzenliyor ve altından bedava hizmete, nakit paradan hediye puana kadar tekliflerde bulunuyor. Çok sıkı bir rekabet söz konusu. Çünkü yaklaşık 12 milyon emekli var ve onların yıllık maaşları ile sağlık ödemeleri 240 milyar lirayı buluyor. Büyük pastadan pay kapma yarışı sürüyor.

HER KONUDA KAZANÇ VAR
Gelelim bu yarışın asıl sebebine. Bankalar emeklinin maaşının hesaplarda durmasıyla değil, onlar üzerinden sattıkları ürün ve hizmetlerle kazanıyor. Bu yüzden de maaşları ödemek için büyük bir yarış içine giriyor. Bu kazançlar bildiklerimizi sıralayalım:
Maaşlar hesapta kalıyor ve banka parayı kullanıyor.
Emeklilere kredili mevduat hesabı açılıp faiz alınıyor.
Emeklilere kredi kartı veriliyor faiz, komisyon geliri elde ediliyor.
Otomatik ödeme talimatlarıyla fatura kazancı elde ediliyor.
Emeklilerin maaşı garanti olduğu için risksiz kredi veriliyor faiz kazancı oluyor.
Kredilerde sigortalar yapılarak kazanç elde ediliyor.
Emeklilerin yakınları da potansiyel müşteri olarak o bankaya geliyor, ürünleri kullanıyor.
Kart aidatı parası alınıyor.
Emekliler ve yakınları BES müşterisi yapılıyor.
ATM'lerden çekme ücreti alınıyor.
EFT ücretleri tahsil ediliyor.

NELER TEKLİF EDİLİYOR?
Promosyon ödemeye yanaşmayan bankalar emekli maaşlarının kendi şubelerine taşınması için, nakit ödemeye kadar her türlü imkânı kullanıyor. İşte bankaların farklı teklifleri:
Bir banka SGK ile yaptığı protokol gereği yeni emeklilerin ilk maaşını veriyor. 3 yıl boyunca o bankada kalma sözünü verene 300 TL nakit ödüyor.
Emeklilerden hesap işletim, EFT, havale ücreti alınmıyor.
Belli yıl maaş alma taahhüdüne altın.
Kredi kartlarına puan karşılığı aktarımı.
Kiralık kasa indirimi.
Kredi kartlarına yıllık ücret muafiyeti.
ATM'den tek defada çekim olanağı sağlanması için nakit sınırı uygulanmaması.
Çeşitli mağaza alışverişleri ve bilişim aboneliklerinde indirim.

PASTA ÇOK BÜYÜK
SGK ödemesi Miktar (yıllık)

Emekli maaşı 180 milyar TL
Sağlık ödemesi 60 milyar TL
TOPLAM 240 milyar TL

EN ÇOK SGK'LI VAR
Kurum Emekli sayısı

SGK 7 milyon
Emekli Sandığı 1.9 milyon
Bağ-Kur 2.5 milyon
TOPLAM 11.4 milyon

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Annem 02.07.1965 doğumlu. Sigorta başlangıcı 15.10.1998. 4259 gün primi var. 3600 günden emekli olabilir mi? Handan COŞKUN
20 yıl 55 yaş ve 5975 gün şartları var. Primi tamamlama imkânı yoksa 3.600 günün tamamlandığı tarihe göre 54 ya da 56 (23.05.2008'den sonra ise) yaşında emekli olur.

01.08.1966 doğumluyum, 01.01.1992'de sigortalı oldum. 6315 prim günüm var. Askerliğimi 1986'da yaptım. Temel ŞENOL
25 yıl 53 yaş ve 5600 gün şartlarınız var. Yılınız 2017'de bitecek. 8 aylık bir borçlanma ile 1 yıl önce 01.08.2018'de emekli olursunuz.

Babam 28.01.1966 doğumlu sigorta başlangıç tarihi 21.03.1994. Askerliğini 1986'da yaptı. 6700 gün sigorta primi var. Gökhan VARNALI
Prim tamam yılı 2019'da dolacak. 16 aylık askerlik borçlanması ile bir yıl önce 28.01.2019'da emekli olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN