Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de yükseköğretim alanında son yıllarda yapılan yatırımlar, üniversitelerimizin uluslararası arenada yükselişe geçmesini ve yabancılarca tercih edilmesini sağladı. Ne mutlu ki, üniversitelerimiz son 6 yılda tam zamanlı uluslararası öğrenci sayısını neredeyse 5 kat artırdı. 2009'da yaklaşık 17 bin yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapan Türkiye, geçen güz döneminde 100 bin öğrenciye ulaştı. Uzaktan eğitim programlarını tercih eden öğrencileri de dahil edersek, bu sayının yaklaşık 120 bin olduğu söyleniyor. Bu önemli konuyu değerli kardeşim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Tanıtım Müdürü Serdar Apaydın ile konuştum.
, "Hizmet İhracatı" ile geç tanıştı. Ülkemiz, sağlık, bilişim, film/dizi sektörleri ile bu farkındalığı yakaladıktan hemen sonra, eğitimin de aslında önemli bir sektör olduğunu geç fark etti. Ancak yapılan düzenlemeler ve bürokratik hamlelerle gerek markalaşma konusunda gerekse ilgili ihracat hacimlerini hızlandıracak ekonomik destek programları ile bu açığı kapatıyoruz.
Yükseköğretim alanını incelediğimizde, YÖK'ün 2009-2010 sezonunda önemli bir adım atarak Yabancı Uyruklu Öğrenci tanımını revize ettiğini ve bu alanda yapılan merkezi yerleştirme sınavını (YÖS) kaldırdığını görüyoruz. Bu karar öncelikle uluslararası öğrenci temini konusunda üniversitelerin önünü açarken, diğer yandan onlara önemli bir sorumluluk yüklüyordu. Daha fazla uluslararası öğrencinin 'de tam zamanlı okumasının önündeki en önemli engellerden biri artık kaldırılmıştı.

Uçbeyleri görevde
Üniversiteler bu değişiklik sonrası sadece yabancı uyruklu öğrenci temininde çalışacak ofisler açtı. Bu ofislerdeki personel adeta birer "uçbeyliği" gibi birçok fuar, çalıştay, seminer, sınav ve sponsorluklara imza atıyor, liseleri ziyaret edip öğrencilere danışmanlık hizmeti götürüyor.
Ekonomi Bakanlığı da, bu alandaki destek ihtiyacını saptayıp önemli teşvikleri devreye soktu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde kurulan, Eğitim Ekonomisi İş Konseyi dünyada Türk üniversitelerinin markalaşması ve Türkiye'nin bu alanda cazibe merkezi olması için projeler üretmeye başladı.
Yabancı uyruklu öğrencilerin, ülkemize sosyal, kültürel ve ekonomik katkılarının çok önemli olduğunu tartışmak anlamsız. Türkiye üniversitelerinden mezun olan her öğrenci ülkesine döndüğünde Türkiye'nin en önemli temsilcisi ve savunucusu olacaktır. Burada tartışılması gereken daha fazla sayıda öğrencinin ülkemize nasıl getirilebileceğidir. Ülkemizin bu alanda kendine koyduğu 2023 hedefi 250 bin öğrenci. Bu hedefin tutturulması, ihracata yaklaşık 5 milyar dolarlık katkı sağlamak demek. Mevcut çalışmalar, ortaya konan emek, inanç ve özveri hedefi tutturmak bir yana, daha fazlasının yapılabileceğini gösteriyor. Ben başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN