Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konserveler, hazır yiyecekler ve hazır meyve suları tazeliklerini korumak için bazı koruyucu maddeler içermektedir. Bu maddelerin hamilelik döneminde aşırı tüketiminin hem anneye, hem de bebeğe zararlı etkileri olabilir

Hamilelik, kadınların en çok yaşamak istediği deneyimlerden biridir. Bir çocuk sahibi olmak belki de bir insanın yaşayabileceği en güzel duygulardandır. Ancak gebelikte belli başlı problemler ortaya çıkabilir. Çünkü hamilelik sürecinde vücutta çok fazla değişiklik meydana gelir.

PLANSIZ OLABİLİYOR
Yapılan araştırmalar, gebeliklerin yaklaşık yüzde 50'sinin plansız gerçekleştiğini gösteriyor. Doğurganlık yaşınızdaysanız ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız, her an hamile kalabilirsiniz demektir. Bu gruptaki kadınlar, sağlıklı bir yaşam planı oluşturmalı ve buna uymalıdır. Böylece plansız bir hamilelikle karşılaşıldığında bu dönemi sağlıklı geçirmek; hem anne, hem de bebek için mümkün olabilir. planı, sandığınız gibi diyet listelerine uymak ya da düzenli egzersiz yapmak demek değildir. Sağlıklı yaşam planı, çevresel etkilerin zararlarından kurtulmak üzere oluşturulacak bir yaşam planıdır.

KONSERVE, KORUYUCU MADDE İÇERİR
Sağlıklı bir yaşamın belki de olmazsa olmazı yediklerimize dikkat etmek ve dengeli beslenmek. Sağlıklı beslenmede doğru bilinen aslında birçok hata var. İnsanlar, hazır meyve suyu tüketerek sağlıklı beslendiğini düşünüyor. Fakat meyve suyunun vücuda etkisi hakkında bir fikriniz olsa, bu düşüncenizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Hazır meyve suları, içerdikleri farklı kimyasallar ve şeker ile kan şekerini aniden yükseltebiliyor. Özellikle gebelik döneminde meyve suları tüketmemekte oldukça fayda var. Yine gebelerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu hazır ve dondurulmuş gıdalardır. Bu maddeler, örneğin konserveler, hazır yiyecekler ve diğer kutu konserveler tazeliklerini korumak için bazı koruyucu maddeler içermektedirler. Bu maddelerin aşırı tüketimi hamilelik sürecinde zararlı etkileri olabileceği gibi bu maddelerin aşırı alınımına sebep olacak ve gebeliğe olumsuz etki gösterecektir.

VARİS OLUŞUMUNA DİKKAT EDİN
VARIS, ilerleyen yaşlarda görülebilen bir hastalık olmasına rağmen hamilelik gibi vücudun kendi kendini yeniden düzenlediği durumlarda da görülebilir. Hamilelikte varis, oldukça sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan bir durumdur. Hamilelik süreci, varis oluşumunu bir anlamda kolaylaştırır. Çünkü bebeğin ihtiyacı nedeniyle anne adayının vücudundaki kanın pompalanma miktarı da artmaktadır. Bunun akabinde ise toplardamarlarda olması gerekenden fazla kan birikir. Bu durum varise sebep olabilir. Ayrıca bu dönemde varis oluşmasındaki bir başka sebep olarak ise rahimde bulunan bebeğin annenin kasıklarındaki toplardamarlara yaptığı basınç gösterilebilir.

GEBELİKTE ADAÇAYI TÜKETMEYİN
HAMILELIKTE anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardan biri de bitki çaylarının gebelikte tüketilmesinde bir sakınca olup olmadığıdır. Özellikle, adaçayında bulunan thujone isimli bileşenin yüksek tansiyona ve düşüğe neden olabileceğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Bu sebeple, bitki çayları tüketmeden önce doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN