Türkiye'nin en iyi haber sitesi
NİHAT HATİPOĞLU

İnsanoğlu Kuran’a muhtaç

Kuran-ı Kerim hidayet rehberidir. Aklın yordamıdır. İnsaflı yüreklerin kabulüdür. Sonsuza kadar kurtuluşun müjdesidir. Hz. Âdem'den bugüne kadar gelen bütün peygamberlerin sözlerinin bir özetidir. Kıyamete kadar gelecek olan her akıl sahibinin sahili selametidir. Kuran'ı akılla inceleyen hidayete erdi. Emirlerine uyan kurtuluşa erdi. Kuran'a ters yargı (önyargı) ile bakan hakikati ıskaladı. Kuran sadece iman edenlerin değil, bütün vicdan ve izan sahiplerin boyun eğeceği iksirdir. İşte bugünkü yanımızda Kuran'ın ölümsüz mesajlarından bahsedeceğiz.

KURAN'IN EVRENSEL MESAJLARI

- Kuran'da Allah'ın varlığı ve birliği anlatılır.
- İnsanların eşit olduğu vurgulanır.
- İnsanların hepsinin bir hammaddeden ve kökten geldiği anlatılır. (Hucurat, 13). Topraktan ve bir anne ile bir babadan.
- Doğru ve dürüst olmaya davet edilir.
- Her kötülük ve iyiliğin ahirette bedelinin olduğu vurgulanır.
- İnsana çalışmasının karşılığı vaat edilir. İlerlemek ancak çalışmakladır.
- Yakınlarınızın aleyhine olsa bile adaletli olmak emredilir. (En'am, 12)
- Baba, anne ve yakınların aleyhinde olsa bile adaletten ayrılmamak emredilir. (Nisa, 135)
- Ahitlerde, sözde durulması emredilir. (Maide, 1)
- İnsanların aşiret, devlet, kabile farklılığı, yardımlaşma esasına oturmuştur denir. (Hucurat, 13)
- Bir cana kıyan, bütün insanları öldürmüş gibidir prensibiyle can emniyeti emredilir. (Maide, 32)
- Bir canı kurtaran, insanlığı kurtarmış gibidir. (Maide, 32)

KUL HAKKINA GİRMEYİN

- Akıl sahiplerine "Aklınızı kullanın" denir. (Sad, 29). Yüzlerce yerde aklın çalıştırılmasına vurgu yapılır. Emanete ihanet etmeyin denir. (Müminun, 8)
- Allah'a şirk koşmayın denir. (Nisa, 116)
- Zalimler ahirette kayırılmayacaktır denir. (Maide, 72) - Adaletle hükmedin, bu takvadır buyurulur. (Hucurat, 9)
- Büyüklerinize, baba ve annenize iyi davranın, onlara of bile demeyin emredilir. (İsra, 23-24)
- Cana kıyamazsın, zina edemezsin denir. (Furkan, 68)
- Kul hakkına girmeyin, kimsenin malına el koymayın, ticarette haksızlık etmeyin denir. (Nisa, 29)
- Adaleti çiğnemeyin, rüşvet vermeyin, insanların emek ve alın teriyle edindiği mallara dokunmayın, hâkimlere mal yedirmeyin. (Bakara, 188)
- Başkasına yük olunmadan (yanlış tevekkül eleştiriliyor) el emeğiyle çalışmak övülür. Bir kavme olan düşmanlığınız sizi adaletten alıkoymasın.
- Yetimlerin malına dokunmayın. (Nisa, 6; Bakara, 220; Maun, 1-2)
- Kız çocuklarına ayrımcılık, hayatlarına tasallut şiddetle yasaklamıştır. (Tekvir, 8)
- Hamile kadının hukuku korunmalıdır. (Lokman, 14)
- Fakir olanların, zenginlerin kazancında belli ölçüde hakkı vardır. (Mearic, 24-25)
- Kendinizi öldürmeyin. (Nisa, 29) - İnsanlara çirkin davranmayın. (Lokman, 18)
- Size zulmetmeyen, bulaşmayan, hukukunuzu çiğnemeyen kişi hangi inanca sahip olursa olsun onlara dokunmayın. (Mümtehine, 8-9)

BÜYÜKLÜK TASLAMAYIN

- Dinde (ve dine girmekte) zorlama yoktur. (Bakara, 256) - Savaşta karşı taraf barışa yanaşırsa siz de barışa yanaşın. (Enfal, 61)
- Mülteci olarak gelen inançsız veya başka din mensuplarına sığınma hakkı verin. (Tevbe, 6) - Yaradan (Allah) kendisine yönelip pişmanlık duyan (tövbekâr) insanı başkasına gerek olmaksızın affeder. (Bakara, 160) - Gıybet etmeyin, insanların onurunu çiğnetmeyin. (Hucurat, 12) - Ayrılığa düşmeyin. (Şûra, 13)
- Hiçbir peygamberi inkâr etmeyin. (Bakara, 285; Âli İmran, 84)
- Peygamberler, hakikat ve vahiyden bilgi alırlar. (Ahzab, 40)
- Kuran'ı Allah indirdi, kâfirler efsane deyip Kuran'ı insan eseri sandılar. (Furkan, 4-6)
- Kuran'a hâkim olan tema; tevhid, hakkaniyet, diğer milletlerden ibret almak, adalet, doğruluk, iyilik, vicdan, akıl, sevgi, tutarlılık, Yaradan'la irtibat, sorumluluk, kul hakkı, dürüstlük gibi konulardır.
- Allah böbürlenip kendini beğeneni (Hadid, 23), zalimleri (Şûra, 40), bozguncuları (Kasas, 77), şımarıkları (Kasas, 76), büyüklük taslayanları (Nahl, 23), hainleri (Enfal, 58), haddi aşanları (Araf, 55), israf edenleri (Araf, 31), sınırı aşanları (Maide, 87), küfür, günah ve kötülükte ısrar edenleri (Bakara, 276), ileri gidenleri (Bakara, 190), nankörü (Hacc, 38) sevmez.

DOKUNANI YÜCELTİYOR

Cebrail, Yüce Kuran'ı indirdi. Ruh-ül Emin, meleklerin reisi oldu.
Kuran, Hz. Muhammed'e (SAV) indi. Peygamberlerin ulusu oldu.
Kuran iman ehlini olgunlaştırdı. Bu ümmet en hayırlı ümmet oldu.
Kuran, Kadir Gecesi'nde indi. Bu gece, en hayırlı gece oldu.
Kuran ramazan ayında indi. En şerefli ay oldu. Kısacası, Kuran dokunanı yüceltti. Ahirette okuyanına şefaat edecek. Sakın Kuran'dan uzaklaşmayın.

MEKKE VE MEDİNE MEZARLARINA DEFNEDİLMENİN FARKLILIĞI VAR MI?

Mekke'deki mezarlığa "Cennet-ül Mualla", Medine'deki mezarlığa "Cennet-ül Baki" denir. Buralara çok büyük insanlar defnedilmiştir. Mekke'deki Mualla'da Hz. Hatice ve Peygamberimizin diğer büyük yakınları; Medine Mezarlığı'nda ise Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman, Hz Aişe, Hz. Zeyneb, Hz. Hasan ve ehli beytin fertleri ile on bine yakın sahabe gömülmüştür. Bu iki mezarlığa ülkemizden de çok değerli insanlar defnedilmiştir. Biz bu iki özel mezarlıkta gömülenlerin (Allah'ın izniyle) yakınlarına şefaat edebileceğine inanıyoruz. Nitekim bu konuda hadisler mevcuttur.
Bazı sahabilerin hadis uydurduğu iddia ediliyor, ne diyorsunuz?
Sahabe, yani Peygamberimizin arkadaşları hakkında böyle bir iddia iftiradır. Aklı başında hiçbir Müslüman böyle bir iddiada bulunamaz. Bütün sahabenin, Peygamberimizin (SAV) sözlerini iletme konusunda adaletten ayrılmadıkları hadis metodolojisinde kabul edilen temel kriterlerden biridir. Ancak hadis diye nakledilen sözler arasında sahabenin, Peygamberimizden nakletmediği rivayetler vardır. Bu konularda yazılmış eserler zaten mevcuttur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA