Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Başörtüsü

Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün şemsiyesidir. Duruşmaya başörtüsüyle giren avukat Zübeyde Kamalak, laikliğe inandığını, başörtüsü takmak istemeyen bir kadının hakkını savunarak gösterdi. Ama maalesef, onu, başı açık görev yapmaya davet eden Ankara 2. Aile Mahkemesi hâkimi İlhan Kadıoğlu, aynı dirayeti sergileyemedi. Danıştay 8. Dairesi, -avukatların başı açık görev yapmalarına dair- Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının yürütmesini durdurmuştu. Hâkim Kadıoğlu, bu kararı dikkate almadı. Aslında yıllardır, sözde laiklik adına başörtülü avukatlar duruşma salonuna alınmadı. Oysa laiklik, tam da Zübeyde Kamalak'ın sergilediği tavırdır. Kendi inancını yaşarken, başkalarının inancına saygılı olmak ve onların hakkını savunmak.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN