Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SABAH Ekonomi Servisi'ndeki arkadaşlar gündeme getirmişti. Türkiye'nin ithalat rakamlarının gerçek durumu yansıtmadığını ifade etmişlerdi. Bu tezleri, resmen doğrulanmış oldu. Merkez Bankası uzmanları Zelal Aktaş ve Altan Aldan önemli bir çalışmaya imza atmışlar: "Türkiye'de İthalatta Gözetim Uygulaması ve İthalatın Yüksek Faturalandırılması."
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da dikkatini çekeceğini umduğum analizde işin uzmanları şöyle diyor:
"Türkiye, haksız fiyat rekabetine karşı üreticilerini korumak amacıyla, ithalatta gözetim uygulaması yapmaktadır. İthalatta gözetim belirli referans fiyatın altındaki ürünlere uygulanmaktadır. Bu nedenle uygulamanın olası bir etkisi de ithalatçı firmaların gözetimden kaçınmak amacıyla ithalatlarını yüksek faturalandırmasıdır. Bulgular, ithalatta gözetim uygulamasının Türkiye'nin ithalat rakamlarını 2011 yılı itibarıyla 2-3 milyar dolar arası artırıcı etkisi olduğuna işaret etmektedir!"

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN