Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk hava sahasını ısrarlı uyarılara rağmen ihlal eden Rus savaş uçağının vurulması ile ilgili epey bilgi kamuoyuna yansıdı. Bu vesileyle hassas birkaç detayı paylaşmakta fayda var.
1- Rus uçaklarının 3-4 Ekim 2015 tarihlerindeki ilk hava ihlalleri karşısında risk katsayısı artınca angajman kurallarını uygulama yetkisi pilotlardan alınarak nihai onay mercii olarak Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'a bırakılmış. 23 Kasım'da SU 24 tipi iki Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal ettiğinde Komutan karargâhtaki odasında radar ekranından gelişmeleri dakika dakika izliyormuş. Buradan şu sonuca varmak da mümkün... Yüksek gerilim anlarında Komutan karargâhta olmasa belki de vur emri verilemeyecekti. Yani, Rusların iddia ettiği gibi planlı ve kasti bir operasyon söz konusu değildi. Türkiye'nin egemenlik haklarının korunmasına dönük siyasi emir ve askeri karar yürürlükteydi.
2- Rus uçağı düşürüldükten sonra arama kurtarma amacıyla bölgeye gönderilen Rus helikopterleri zaman zaman Türk hava sahasını ihlal ettiler. Fakat insani amaçlı faaliyette bulundukları gerekçesiyle herhangi bir önleme faaliyeti icra edilmedi.
3- Kriz yönetimindeki bütün inceliklere karşın Diyarbakır- Eskişehir- Ankara arasındaki hava kontrol- ihbar- harekât merkezinde görevli personelin olaydaki kilit rolü ile muhtemel kripto bir çekirdek kadronun 16 saniye 70 saliseye müdahil olup olmadığı da araştırılmaya değer konu.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN