Mekteb-i Mülkiye'de uluslararası ilişkiler tahsil ettim. İç ve dış siyasete ilişkin bazı anlatımlar dün gibi aklımda... Türk siyasetinin geleneksel karakteri, "Ne ağır ol basıl ne de baş ol asıl!" şeklinde özetlenir ve manidar mesaj verilirdi. Diplomaside ise daha küresel bir ölçü söz konusu idi... "Uluslararası ilişkilerde ebedi dostluklar ve düşmanlıklar yoktur, ebedi çıkarlar vardır!"
Küresel sistemin kaotik çizgide ilerlediği günümüz dünyasında devletler arası ilişkiler mutlak dostluk veya düşmanlık çizgisinde seyretmeyecek. Her devletle, milli çıkarlara göre farklı işbirlikleri söz konusu olabileceği gibi, birbiri ile aynı kareye giren devletler, zıt gruplaşmalarla da karşılaşabilecek. Yani... Ezber bozan diplomasinin yeni kuralları ile oynamak gerekecek...
Bütün bunları vurgulamamın nedeni, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bayram öncesi yaptığı bir açıklamanın uç noktalara çekilmesi ile ilgili. Çavuşoğlu, DEAŞ'la mücadele kapsamında koalisyon uçaklarına İncirlik Üssü'nün açıldığını hatırlattıktan sonra ile de DEAŞ'a karşı işbirliğine girilebileceğini söyledi. Kastettiği İncirlik değildi. Ki bunu kendisi de izah etti. Ama sanırım Bakan, bir ipucunu da paylaşmış oldu. 24 Kasım 2015 uçak krizinin ardından Suriye'de DEAŞ'a karşı operasyonu kabiliyetini kaybeden Türkiye çok yakında ile koordineli biçimde DEAŞ unsurlarına sorti yaparsa şaşırmamak lazım. Belki de Rus uçakları ile Türk F-16'ları da DEAŞ'a karşı ortak hava harekâtı düzenleyebilir. Önümüzdeki günler, çok değişik gelişmelere açık...

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN