Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'de, tarihi ve talihi değiştirecek çapta doğalgaz rezervi... Üstelik "Sakarya Gaz Sahası'nın henüz 20'de 1'inden söz ediyoruz!" Giresun, Rize, Trabzon...
Bölgede sel felaketi artık kader olmamalı.
Karadeniz'e özgü, yeni ve tavizsiz uygulanacak kentsel planlamanın tam zamanı.
Öylesine ilginç günlerden geçiyoruz ki asırlık olaylar dizisi gelip bir iki yıla sıkışıyor. 1071'de Anadolu'yu Türk yurdu haline getiren Alparslan'dan bu yana bizlerin mücadelesi öz vatanını savunmak, İslam'ın ve insanlığın bayraktarlığını yapmak olmadı mı?
İşte bu nedenle 949 yıl sonra bugün...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önce Ahlat'tan, ardından Malazgirt'ten ve 30 Ağustos'ta Ankara'dan vereceği mesajların ortak paydası "Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet" temeli üzerine kurulacak.

***

Geride bıraktığımız haftanın heyecanlı gündemi içinde dikkatlerden kaçmaması gereken bir toplantı vardı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşen "AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı!"
Son yerel seçimler, belediyelerin "siyasi kaldıraç etkisinin" sanılandan da yüksek olduğunu teyit etti... Öyle ki Cumhurbaşkanını devirmek (!) isteyen ve bunun için Türkiye'deki muhalefet üzerinden plan yaptığını ifşa eden ABD başkan adayı Joe Biden bile İstanbul seçimlerini emsal aldığını söyleyebilecek hadsizlikte konuşabiliyor.
Belediyeler demişken...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday belirleme süreçlerinde ezber bozan tercihlerde bulunmuştu.
Onlardan biri de eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü idi. Düzce Belediye Başkanı Özlü, Erdoğan'ı yanıltmadı ve borçlu bir belediyenin nasıl dönüştürülebileceğini gösteren örnek işlere imza attı.
İlk işi...
Yöredeki ticari ve siyasi gücüyle kendini dokunulmaz zannedenlere "hukukun, kamunun ve milletin gücünü göstermek" oldu! Yıllar sonra ilk kez gelirleri giderlerinden fazla, borçlarını ödeyebilen bir belediye ortaya çıkardı. Benim özellikle işaret etmek istediğim husus ise halkla iç içe belediyecilik adına çarpıcı bir örnek:
Düzce Belediyesi toplu taşımada 2019'u 10 milyon lira zararla kapatıyor.
Özlü, işin uzmanlarıyla çalışarak "hat ve araç optimizasyonu" yapıyor.
Sonra yeni otobüs alımını "senin de bir otobüsün olsun" kampanyasıyla vatandaşa ihale ediyor.
Her bir otobüs için aylık 20 bin TL ciroyu garanti olarak sunuyor.
Bu orijinal modelde 114 vatandaş otobüs sahibi ve Düzce Ulaşım AŞ'nin alt yüklenicisi oluyor. Yani belediyeye hizmet satıyor.
Otobüsler kendilerinin olduğu için onlara gözü gibi bakmakla kalmıyor, hizmet verirken ekmeğine sahip çıkmayı da öncelikle gözetiyor...
Böylece belediye de otobüs alımına 30 milyon lira harcamaktan kurtuluyor.
Merak edenler Düzce'de geliştirilen çözümleri, katı atık tesisinden kombinaya, sanayi sitesinden millet bahçesine kadar değişik türevlerini Başkan Özlü'den -telif ödemeksizin- öğrenebilir!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA