Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yıla yeni umutlarla giriş yaptık. Yeni yılda Ar-Ge ve teknolojiye sahip çıkmalıyız. Türkiye, bir harften dolayı her yıl 1 milyar, ABD ise 25 milyar dolar kaybediyor. Zamanında 2 milyar dolar için IMF ile masaya oturduğumuz düşünülürse, çok ciddi para. Kahramanımız, F... Dünyada 37 çeşit klavye kullanılıyor. Türkiye'de resmi kurumlarda F klavye, genellikle özel kurumlarda Q tercih ediliyor.
Sonunda düşündük, taşındık, hesap yaptık. Her yerde F kullanmaya karar verdik. Çok vakit kaybetmiş bile olsak 2011'de hepimiz F'leneceğiz.
Yeni yılda bir harf Türkiye'nin ulusal meselesi olacak.

***
F klavyenin isim babası İhsan Sıtkı Yener isimli bir uzman.
Konu üzerinde 10 yıl çalışmış. 30 bin Türkçe kök kelimeyi etimolojik olarak incelemiş. 184 bin sesli ve sessiz harfin kullanım sıklığına bakmış. Parmakların ergonomisini optimize etmiş ve F klavyeyi tasarlayarak 1955'te dünyayı F klayveyle tanıştırmış.
Yener, dünya hızlı yazı yazma rekortmeni. Bugüne kadar hiçbir İngiliz ve Amerikalı, ana dillerinde Q klavyeyle dünya şampiyonu olamamış.
Türkler ise F klavye sayesinde 59 kez şampiyonluk kazanmış.
Hatta 25 şampiyonlukta dünya rekorumuz var.
***
Peki, F klavyenin 1950'den bu yana bize sağladığı fayda ne? Sıralayalım:
F klavye ile yazanlar Q ile yazanların 2, 3 katı sürate ulaşıyor.
Q klavyede sesli ve sessiz harflerin gelişigüzel sıralanması, sağ ve sol elin parmaklarının ritmik kullanımını olumsuz etkiliyor.
Ortalama süratte yazan bir F klavye kullanıcısı saniyede 3-4 vuruş yapıyor.
Q klavyede parmakların en rahat ulaşabileceği orta yatay ve orta dikey sıradaki parmakların kullanım sıklığı yüzde 76, F'de ise oran yüzde 85.
F ile yazanlar anlayarak yazabiliyor, yazarken anlayabiliyor.
F Türkçe dışında İngilizce, Fransızca gibi başka Latin dillerinde de hızlı yazmayı sağlıyor.
Bu yazıyı F klavye ile yazdım...

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN